Odpowiedzi

2010-03-03T13:45:48+01:00
-ponieważ żyje w związku przestrzennym z innym organizmem – żywicielem – na jego koszt i z jego szkodą (powoduje choroby, bądź śmierć). Organizm żywicielski umożliwia pasożytowi zarówno pobieranie pokarmu, jak i rozród.
-w jelitach gdzie znajduje się przetworzony pokarm w postaci mleczka pokarmowego.
-budowa jest ściśle przystosowana do warunków życia wewnątrz ciała żywiciela. Nie maja one przewodu pokarmowego, uwstecznieniu ulęgają narządy ruchu i zmysłów oraz wszelkie przystosowania w budowie pomocne przy zdobywaniu pokarmu. Aby utrzymać się w ciele żywiciela, pasożyt posiada najrozmaitsze narządy w postaci haczyków, czepnych pazurków, przyssawek itp
-Tasiemcom brak układu pokarmowego; są obojnakami, czyli posiadają układ rozrodczy męski jak i żeński.
-nie pić brudnej wody, nie jeść surowego lub niedogotowanego mięsa lub ryb, nie jeść brudnych warzyw i owoców, Źródłem infekcji może być też kurz, brudne ręce
1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2010-03-03T15:10:15+01:00
1. Tasiemce (Cestoda) to pasożyty wewnętrzne dlatego, bo żywią się pokarmem strawionym przez gospodarza, a tasiemiec jest tylko w nim zanurzony i wchłania pokarm całą powierzchnią ciała.
2, Tasiemce w postaci dorosłej żyją najczęściej w jelitach kręgowców.
3.
#Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium) posiada na skoleksie haczyki (z czego wynika jego nazwa uzbrojony), oraz przyssawki.
#Tasiemiec nieuzbrojony (Taeniarhynchus saginatus) posiada na skoleksie tylko przyssawki.
#Tasiemiec bruzdogłowiec szeroki (Diphyllobothrium latum) posiada na skoleksie bruzdę przyssawkową (z czego wynika nazwa bruzdogłowiec).
#Każdy tasiemiec jest obojnakiem to znaczy posiada narządy żeńskie jak i męskie. W ten sposób zapłodnienie może dochodzić pomiędzy proglotydami (członami) tego tasiemca.
4. Cykl rozwojowy tasiemca przebiega tak:
jajo-->larwa-->wągier-->dojrzała postać tasiemca*
5. Należy przestrzegać zasad higieny w kontaktach z psami. Należy unikać niedogotowanego i surowego mięsa wieprzowego boć wołowego.
*U tasiemca bruzdogłowca szerokiego występuje swobodnie pływająca orzęsiona larwa- koracidium;
Pomogłam?????
3 5 3