Odpowiedzi

2010-03-03T14:23:14+01:00
Dotyk

Jest to podstawowy zmysł pająka. Włoski są odpowiedzialne za wyczuwanie drgań sieci, a bardziej wyspecjalizowane - trichobotia - wyczuwają drgania powietrza .

Innym narządem odbierającym te bodzce są narzady szczelinowate - występujące pojedyńczo lub w grupach (narządy lirowate). Są one narządami proreceptywnymi, co znaczy że odbierają informacje o napięciu poszczególnych części kuticuli - np stawów.


Węch

Narządy węchowe zlokalizowane są na górnej stronie stopy.

Smak

Smak odbierany jest przez komórki smakowe zgrupowane w bocznej ścianie gardzieli.

Wzrok

Pająki posiadają 8 lub 6 oczu, a czasem są całkowicie pozbawione oczu. Najczęściej mamy do czynienia z ośmioma oczami. Ten zmysł u większości pająków nie odgrywa znaczącej roli i służy jedynie odróżnieniu dnia od nocy. Tak jest i u ptaszników. Wyjątkiem są tu skakuny, których wzrok jest doskonały.

Oczy pająków można podzielić na dwie grupy:

* oczy główne - dzienne i
* oczy boczne - nocne.

2.BORELIOZA

Najbardziej rozpowszechnioną, przewlekłą chorobą roznoszoną przez kleszcze jest borelioza. Wywołują ją bakterie zwane krętkami Borrelia, szacuje się, że ich nosicielem może być co piąty kleszcz. Charakterystycznym objawem pierwszego etapu rozwoju boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Na początku ma on powierzchnię ok. 2 cm. W miarę upływu czasu rozszerza się pierścieniowo, w końcu blednie pośrodku i zanika. Zanik rumienia nie oznacza jednak zawsze końca choroby. Dlatego w razie jego wystąpienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem dermatologiem.

Drugą fazę choroby charakteryzuje rozwój objawów skórnych oraz ostre zmiany zapalne narządów, w tym stawów, serca, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Trzeci etap boreliozy może trwać od roku do kilkunastu lat od zakażenia. Występują wówczas przewlekłe zmiany skórne, ciężkie zmiany zapalne stawów, a także zapalenia mózgu
i opon mózgowo-rdzeniowych. Nierozpoznana i nieleczona borelioza zagraża licznymi niebezpiecznymi powikłaniami. Kobietom w ciąży grozi nawet poronieniem i uszkodzeniem płodu.
Do tej pory nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed zachorowaniem na boreliozę. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest stosowanie repelentów (OFF!, Autan) i zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas przebywania na terenach szczególnie zagrożonych kleszczami.


Liczę na naj ! ;*******

PZDR ;d
1 5 1
2010-03-03T14:42:30+01:00
1. Zmysły, które są najbardziej rozwinięte u pająków to :
zmysł dotyku oraz smaku.
2. Wiele gatunków (około 100 spośród 800 znanych) przenosi pierwotniaki, bakterie lub wirusy powodujące zachorowania ludzi: tzw. kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, tularemię, ehrlichiozę, babezjozę, mykoplasmozę, gorączkę Q, gorączkę plamistą Gór Skalistych, dur powrotny. Te same gatunki kleszczy mogą również przenosić pierwotniaki lub bakterie powodujące zachorowania zwierząt, m.in. gorączkę teksańską, hemoglobinurię europejską, gorączkę wschodniego wybrzeża Afryki, teileriozy, anaplazmozy.
Innym zabezpieczeniem przeciw kleszczom jest szczepienie. Szczepienie takie nie chroni, rzecz jasna przed wkręceniem się kleszcza, chroni jednak przed przenoszonymi przez kleszcza chorobami.