Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-03T14:21:54+01:00
Gdy pąki boczne nie rozwijaja się od razu- nazywa je się pąkami uśpionymi. Wzrost takich pąków hamują substancje produkowane w pąku wierzchołkowym. Zjawisko przemieszczania się substancji oddziałujących na pąki boczne w dół pędu nazywamy dominacja wierzchołkową. Po usunieciu pąka wierzchołkowego pąki uśpione zaczynają się rozrastac . Ten mechanizm często wykorzystuje się w ogrodnictwie, aby uzyskac krzewiastą formę rośliny, na przykład podczas formowania żywopłotów czy rozkrzewiania niektórych roślin ozdobnych , takich jak pelargonia .
1 1 1
2010-03-03T14:28:50+01:00
1.:Wiosną z paków bocznych ziemniaka,tak zwanych oczek,wyrastają nowe pędy nadziemne.Z każdegto oczka powstaje pojedyncza roslina.
2)Gdy paki boczne nie rowijaja sie od razu nazywa sie je pakami uspionymi.Wzrost takich pąków hamuja substancje prodykowane w pąku wqierzchołkowym.Zjawisko przemieszczania sie substancji oddziałujących na paki boczne w duł pędu nazywamy dominacja wierzcholkową.Po usunięciu paka wierzcholkowego pąki uspione zaczynają sie rozrastać.
2 3 2