Odpowiedzi

2010-03-03T15:27:31+01:00
Grzyby saprofityczne:
-ZIMÓWKA
-ŻAGWIOWAT
-AKSAMINOTRZEWNY
-OWOCNIK

OPIS:
Do grzybów żyjących saprofitycznie na obumarłych pniach należą przede wszystkim żagwiowate o twardych, często kilkuletnich owocnikach. Ich grzybnia przerasta całe pnie i gałęzie obumarłych drzew. Ale również nieliczne gatunki grzybów blaszkowych rosną dobrze na tym podłożu. Przykładem jadalnego grzyba saprofitycznego jest zimówka ,aksamitnotrzon. Wiele z tych saprofitycznych grzybów rośnie tylko na pniach określonych gatunków drzew. Zdarza się także, że kilka gatunków grzybów wydaje jednocześnie owocniki na tym samym pniu.

LICZĘ NA NAJLEPSZE ! ;]
POZDRO ;*
5 3 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T16:10:21+01:00
Dzieżka pomarańczowa – grzyb saproficzny o charakterystycznym owocniku o średnicy od 2 do 10 cm, pomarańczowym lub żółto-pomarańczowy ubarwieniu wewnątrz. Nie posiada trzonu. Rośnie przeważnie w grupie od maja do listopada w nasłonecznionych miejscach. Grzyb jadalny, ale rzadko zbierany. Podobny do czarki szkarłatnej.

Czubajka kania - W kształcie parasola o średnicy 10-30 cm z garbkiem na środku, z popękaną, łuszczącą się skórą. Blaszki gęste, białe o szerokości 1-1,8 cm, nie dochodzące do trzonu. Występuje pospolicie na brzegach lasów liściastych i iglastych, na polanach leśnych i zrębach, na łąkach, w okresie od lipca do października.

Zimówka aksamitna - kapelusz o gładkiej powierzchni, barwie żółto-brązowej, pomarańczowej. U młodych okazów ma kształt półkolisty, u starszych płaski. Blaszki grube, rzadkie. Trzon w kształcie cylindrycznym, wygięty lub prosty. Rurkowaty. Kolor ciemnobrązowy u podstawy, na górze pomarańczowy.
Miąższ w kolorze białym, również po uszkodzeniu lub przekrojeniu.

Gmatwek dębowy - półkolisty, bokiem przyrośnięty, siedzący, rzadziej rozpostarto-odgięty, niekiedy guzowaty, poduszeczkowaty lub nieregularny
górna powierzchnia zwykle chropowata, lub nieregularnie, guzowata rzadko koncentrycznie strefowana, naga, szara, kremowa, ochrowa lub barwy drewna .

2 3 2