Odpowiedzi

2010-03-06T20:23:12+01:00
Henryk Sienkiewicz w 1905 r. został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt swojej twórczości. Jego największe dzieła to: Trylogia, Krzyżacy, Ogniem i Mieczem, Quo Vadis, W pustyni i puszczy, Rodzina Połanieckich, Bez dogmatu.

Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta to polska nagroda literacka ustanowiona w 1994 roku przez Związek Rzemiosła Polskiego.
Nagroda jest przyznawana we współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Związkiem Literatów Polskich. Kandydatów wyłania Jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele fundatora Nagrody - Związku Rzemiosła Polskiego, wszyscy dotychczasowi laureaci Nagrody, prezesi związków twórczych pisarzy. Przewodniczącym jury jest prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Laureat nagrody otrzymuje gratyfikację pieniężną oraz dyplom, w postaci grawerowanej plakiety z podobizną Władysława Reymonta.


25 lat temu - 10 grudnia 1980 roku - literackiego Nobla odebrał trzeci z kolei polski laureat tej nagrody - Czesław Miłosz.
W uzasadnieniu jury napisano, że polski poeta dostał nagrodę za bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów.

Nagrody Nobla przyznane Polakom i Polkom:

· 1903 — Maria Skłodowska-Curie - w dziedzinie fizyki łącznie z Henri Becquerelem i Piotrem Curie
· 1905 — Henryk Sienkiewicz - w dziedzinie literatury
· 1911 — Maria Skłodowska-Curie - w dziedzinie chemii
· 1924 — Władysław Reymont - w dziedzinie literatury
· 1980 — Czesław Miłosz - w dziedzinie literatury
· 1983 — Lech Wałęsa - Pokojowa Nagroda Nobla
· 1995 — Józef Rotblat - Pokojowa Nagroda Nobla łącznie z ruchem Pugwash
· 1996 — Wisława Szymborska - w dziedzinie literaturyMam nadzieję , że dobrze ;)
1 3 1