Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T15:24:12+01:00
Pierwszym władcą z dynastii Merowingów był Chlodwig ( od 481 do 511r. ne.) jego największym dokonaniem bylo przyjęcie chrztu w 496r. w obrządku rzymskim. Od tej pory Merowingowie bronili chrześcijaństwa. Chlodwig spisał także prawo salickie- zbiór prawa zwyczajowego.Przed śmiercią podzielił państwo na 4 części: Neustria, Austracja, Akwitania i Burgundia.
W tym czasie do wladzy doszli majordomusi, ktorzy sprawowali faktyczną władzę. Ostatnim władcą z dynastii Merowingow, ktory nie pełnil tylko funkcji tytularnej, był Dagobert ( zmarl w 639r.). W latach 639- 751 panowali tzw. krolowie gnuśni, którzy krolami byli tylko tytularnie. Ograniczenie władzy Merowingów spowodowało, że do władzy doszli feudalowie. Ostatnim królem z tej dynastii byl Childeryk III, który został obalony przez Pepina Krótkiego za zgodą papieża Zachariasza.

Ad.2
Karolingowie byli początkowo urzędnikami na dworze królewskim- majordomusami. Władza Merowingow jednak slabła i po uzyskaniu zgody papieża Zachariasza Pepin Krotki obalił ostatniego Merowinga i zostal koronowany w 751 r. na wladcę Franków.
5 4 5