Między dwiema naelektryzowanymi różnoimiennie metalowymi płytami umieszczono zawieszoną na nitce i naładowaną dodatnio metalową kulkę. Dodatni ładunek lewej płyty równy jest ujemnemu ładunkowi prawej płyty. Po dotknięciu jednej z płyt, kulka zaczęła wykonywac szybkie ruchy od jednej płyty do drugiej i z powrotem. Objaśnij na czym polega to zjawisko.

Proszę Was o pomoc, muszę miec to na jutro;(( a nie umiem zrobic zadania. Dziękuję ;-**

2

Odpowiedzi

2010-03-03T15:30:00+01:00
Tak naprawdę to kulka (chyba) nie musiała być naładowana dodatnio lub ujemnie ale nic to nie zmieni
Nie wem do której dotknięto czy naładowanej dodatnio czy ujemnie ale to i tak nic nie zmieni
Kulka dotykając płyty (jest metalowa czyli przewodzi płyta i kulka) pobiera od tej płyty ładunek i w ten sposub jest tak samo naładowana jak płyta więc zgodnie z prawe Coulomba płyta i kulka się odpychają a z drugą płytą się przyciągają
dolatuje do drugiej płyty oddaje jej ładunek zobojętnia się a ponieważ na tej płycie jest ZNACZNIE większy ładunek niż ona przeniosła wię po oddaniu ładunku ładuje się ładunkiem z tej drugiej płyty i znów prawo odpychania Coulomba i przyciągania z pierwszą dolatuje do pierwszej oddaje ładunek itd aż (bardzo dokładne wytłumaczenie mikroskopowo z uwzględnieniem, że poruszają się tylko ładunki ujemne w metalach jest tu zbyt trudne)
10 4 10
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T15:30:15+01:00
Na ładunek umieszczony w polu elektrostatycznym działa siła, która powoduje jego przesunięcie wzdłuż linii pola elektrostatycznego. Naelektryzowana piłeczka jest zawieszona na nitce ślizgającej się po bardzo śliskim pręcie, dlateo przesuwa się w tym polu po linii prostej w kierunku prostopadłym do powierzchni obu płyt.

14 3 14