Odpowiedzi

2010-03-03T15:35:32+01:00
Prawdą jest, że wielu ludzi nie wierzy w siebie, nie mają poczucia własnej wartości i nie potrafią zrobić czegoś po swojemu, bez pomocy innych. Mimo tego istnieje bardzo dużo ludzi, którzy mają poczucie własnej wartości.

Wiara w siebie to podobno najtrudniejsza sztuka, jaką możemy posiąść w życiu. Większość z nas nigdy jej nie zazna. Osoby, którym się to udaje, twardo stąpają po ziemi, nawet gdy zaznają smaku porażki.

Doskonałym przykładem na to jak bardzo można nie wierzyć w siebie jest Bridget Jones. Pomimo tego, że była z Markiem Darcym, nie potrafiła zaakceptować siebie samej, co doprowadziło do tego że przestała mu ufać. Bridget nie dopuszczała do siebie myśli, że i ją, grubą i brzydką, może spotkać miłość.

Kolejnym przykładem niewiary w siebie jest opowiadanie ?Szuler? Sławomira Mrożka. Bohaterowie opowiadania, po tym jak usłyszeli od swojego przeciwnika informację, że jest szulerem, stracili wiarę w wygraną. Nie dopuszczali do siebie myśli o zwycięstwie z oszustem. Skończyło się to zupełną porażką bohaterów, którzy nie wygrali ani jednego rozdania.

W powieści Aleksandra Kamieńskiego ?Kamienie na szaniec? główni bohaterowie to pewna siebie młodzież, która walczy za ojczyznę. Potrafili oni uwierzyć we własne możliwości i w to, że zwyciężą wroga. Pomimo zagrożenie życia nie wahali się podjąć ryzyka, co świadczy o wierze w siebie.

Myślę, że w tym przypadku nie ma jakiejś reguły. To czy jesteśmy pewni siebie zależy nie od określonych zasad, a od naszej osobowości.
1 5 1