Odpowiedzi

2010-03-03T16:04:12+01:00
Tkanki okrywające chronią roślinę przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. S ą to : skórka pędu i skórka korzenia (okrywające młode organy roślin) oraz korek ( okrywający starsze organy roślin) .

Tkanki miękiszowe stanowią główną masę rośliny. Są zróżnicowane pod względem budowy i fumkcji . Wyróżnia się miękisz : zasadniczy , spichrzowy i asymilacyjny .

Tkanki wzmacniające zapewniają roślimnom wytrzymałość na oddziaływania mechaniczne . Są to : zwarcica (zbudowana z żywych komórek) oraz twardzica (zbudowana z martwych komórek).

Tkanki przewodzące zapewniają transport substancji wewnątrz rośliny. drewno transportuje pobieraną z gleby wodę z solami mimneralnymi , łyko zaś substancje odżywcze wytworzone w prosesie fotosyntezy .

Tkanka twórcza pierwotna, która tworzy stożek wzrostu pędu oraz stożek wzrostu korzenia, zapewnia wzrost rośliny na dłudość.
11 4 11
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T16:37:00+01:00
Tkanki twórcze :
tkanka roślinna, w której zachodzi intensywny proces podziału komórek. Zbudowana jest z komórek żywych, które przez całe życie zachowują zdolność podziału. Komórki tej tkanki są niewielkie, ściśle do siebie przylegające, z dużymi centralnymi jądrami komórkowymi, małymi wodniczkami i cienkimi celulozowymi ścianami.
Występowanie: np. tkanka twórcza stożka wzrostu korzenia i łodygi, i np. miazga
Tkanka Okrywająca :
Zarówno korzeń, łodyga, jak i liść z zewnątrz otoczone są tkanką okrywającą zwaną skórką. Tworzą ją żywe, prostokątne komórki, ściśle przylegające do siebie. Taka budowa pozwala zabezpieczenie organizmów przed działaniem czynników zewnętrznych oraz utratą wody.W łodydze i liściu komórki skórki mają kutykulę, wysyconą kutyną- substancja nie przepuszczającą wody. Nieprzepuszczalna warstwa kutyny nie pozwala na wymianę gazową, dlatego też proces ten u roślin odbywa się poprzez aparaty szparkowe znajdujące się przede wszystkim w dolnej skórce liścia. Łodygi roślin wieloletnich, takich jak krzewy i drzewa, przed niekorzystnymi czynnikami środowiska i nadmiernym parowaniem chroni gruba warstwa korka. W tym wypadku wymiana gazowa zachodzi przez przetchlinki, czyli miejsca, gdzie jest tylko luźna warstwa komórek, przepuszczająca powietrze. Częstym wytworem łodygi i liści u licznych roślin, np. pelargonii, mięty są ostro zakończone włoski mechaniczne. Włoski te chronią rośliny przed zjadaniem łodygi i liści przez zwierzeta, a odbijając promienie słoneczne. zabezpieczają roślinę przed przegrzaniem i nadmiernym wyparowywaniem wody.
TKANKA PRZEWODZĄCA:
Wnętrze organów wypełniają komórki tkanki miękiszowej. Są one owalne, cienkościenne, luźno ułozone względem siebie i zywe. W przestworach miedzykomorkowych goromadzi się tlen i para wodna. W młodych korzeniach komórki miękiszowe przewodzą wodę z solami mineralnymi do tkanek przewodzących. Miękisz zawierajacy chloroplasty, wystepujacy przede wszytskim w liściach łodydze zielnej, czasem w korzeniach, bierze udzial w fotosyntezie. Funkcję spichrzową - gromadzenie substancji zapasowych lub wody - u niektórych roślin pełni miękisz łodygi (kalarepa, kaktusy) i liści (cebula, aloes).
TKANKA PRZEWODZĄCA:
Tkanki przewodzące to drewno i łyko. Drewno tworzą naczynie- długie, grubościenne i martwe komórki, ktore dobrze przewodzą wodę i sole mineralne z korzeni do liści. Łyko zbudowane jest z cienkościennych, zywych rurek sitowych, dostarcza wytworzony w liściach pokarm komórkom tkanek korzenia. Miedzy drewnem i łykiem znajduje się miazga. U roślin nagosiennych (np. szyszki) wodę i substancje mineralne przenoszą tylko cewki, komórki zwężające się na końcach, zachodzące na siebie i połączone ze sobą weloma jamkami, co powoduje, że są mniej sprawne niż naczynia.
TKANKA WZMACNIAJĄCA :
Tkanka składa się z twardzicy i zwarcicy. Twardzica występuje w łodydze, a także towarzyszy wiązkom przewodzącym liści ( czyli unerwieniu). Jest również składnikiem twardej zewnętrznej okrywy nasion i orzechów. Jedząc gruszkę czujemy twardzice czyli twarde grudki. Zwarcica składa się z komórek żywych, wydłużonych z nierównomiernie rozłożonymi zgrubieniami. Obie tkanki umożliwiają wzrost rośliny oraz warunkują jej elastyczność i sztywność.
TKANKA WYDZIELNICZA:
Elementami tkanki wydzielniczej są włoski wydzielnicze, wydzielające olejki eteryczne np. u pelargonii czy mięty, lub, jak u chmielu substancje o żywicznym zapachu i gorzkim smaku. Włoski parzące u pokrzywy zawierają ciecz parzącą. Wytwarzane przez komórki wydzielnicze substancje odstraszają zwierzęta roślinożerne. Tkankę wydzielniczą stanowią również komórki budujące miodniki, które produkują nektar zwabiający owady.

Ale się rozpędzilam niepotrzebie bo widze że w zadanie nie trzeba opisac tkanki wydzielniczej ale to nic moze sie przyde :)) troche bolą mi palce od pisania wiec mam nadzieje że dostane najlepsze rozwiazanie :)


18 4 18