Odpowiedzi

2010-03-03T16:04:29+01:00
Jod jest składnikiem hormonów tarczycy regulujacych tempo metabolizmu, dlatego jest tak ważny dla organizmu. Dlatego, żeby zapobiec jego niedoborowi, który powoduje powiekszenie tarczycy(tzw. wole) joduje się sól spożywczą.
49 4 49
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T16:04:39+01:00
Dodaje się jodku potasu lub jodan(V) potasu w celach zdrowotnych oraz profilaktycznie aby zapobiec przypadkowemu niedoborowi jodu w diecie.
*bo jod jest zdrowy i wplywa na tarczyce

bez niego organizm nie mógłby właściwie funkcjonować. Pobudza tarczycę do produkcji ważnych hormonów: trójjodotyroniny i tyroksyny, które regulują przemiany metaboliczne zachodzące we wszystkich komórkach. Przyśpieszają spalanie glukozy, syntezę białek i tłuszczów, regulują zamianę składników odżywczych w energię. Kontrolują temperaturę ciała, pracę mięśni, układu nerwowego, i krążenia.

Jod ma też działanie uspokajające, usprawnia myślenie i zapobiega otyłości. Wpływa na wzrost i rozwój intelektualny dzieci.

Ponieważ tylko niewielki obszar Polski leży nad morzem, w naszych produktach spożywczych jest za mało jodu. Dlatego dodaje się go do soli kuchennej.
32 4 32