Zad 1) W odpowiedzi na list Pawła ułóż krótki list Wiktora do kolegi. Zastosuj różnego rodzaju wypowiedzenia w zależności od: - celu wypowiedzi, - zabarwienia uczuciowego, - obecności orzeczenia. A to jest ten list co napisał Paweł do Wiktora. Drogi Wiktorze! Jesteśmy z klasą we Wrocławiu. Miasto jest bardzo piękne,jednak mnie najbardziej ucieszyła wycieczka do rezerwatu krajobrazowego Góra Sobótka. T o jedno ze świętych miejsc dawnych Słowian.Czy wiesz, że Słowianie,zanim przyjęli chrzest,czcili liczne bóstwa,które według wierzeń sprawowały rządy w świecie bogów i ludzi,prowadziły wojny,a nawet zapewniały żywność oddanym im wyznawcom? Największy respekt budził Świętowit władca wszystkich bogów. Nasi przodkowie budowali świątynie. Niektóre plemiona przechowywały w nich ( ale tylko w czasie pokoju) wojenne sztandary z wyobrażeniami bóstw. U Słowian zajmujących tereny nadbałtyckie przy świątyniach powstawały wyrocznie. Dzięki nim kapłani wpływali na politykę plemienia. Przy świątyniach znajdowały się też plemienne skarbce. Słowianie mieli również inne święte miejsca,gdzie modlili się do swoich bogów. Na wydzielonych placach ustawiali posągi pogańskich bóstw. Do miejsc kultu należały, oprócz świętych gór, gaje oraz tereny nad wodami.Współcześni Polacy także świętują dożynki, obchodzą sobótki, ale tylko niektórzy wiedzą, że święta te mają yradycję pogańską. Kapłani odprawiali różne rytuały ku czci bóstw. Składali im obrzędowe ofiary z ciasta, zwierząt, a nawet ludzi! Czy możesz w to uwierzyć? Jednak czasy pogańskich ofiar minęły. Pora wracać do rzeczywistości! Jutro wyjeżdzam do Krakowa, więc muszę się spakować. Niedługo napiszę. Pozdrów wszystkich znajomych! Trzymaj się! Paweł

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T16:33:34+01:00
Drogi Pawle!
Nareszcie się odezwałeś! Tyle czekałem! Nie dawałeś żądnych znaków życia! Martwiłem się, ale ciesze się, że Ci się tam podoba.
Bardzo chciałbym być tam z Tobą, ale jak widzisz, nie mogę. Wrocław to podobno piękne miasto, a Ty mnie w tym przekonaniu utrzymujesz. Rezerwat krajobrazowy? Góra Sobótka? Poszukam czegoś, aby móc również podziwiać ten widok. Na pewno zapiera dech w piersiach, prawda?
Widzę, że poznajesz tez trochę historii, a wiesz, jak bardzo ją lubię. Chętnie posłucham, jak będziesz mi opowiadał o tym wszystkim jak wrócisz. To będzie z pewnością bardzo interesujące.
Nawet nie wiesz jak bardzo pragnąłbym zobaczyć te wszystkie świątynie, krajobrazy, do których Ty masz dostęp.
Twój list bardzo mnie zaciekawił i powiem Ci w sekrecie, że moim nowym marzeniem będzie wyjazd do Wrocławia. Z Twoje wypowiedzi wynika, ze to na prawdę godne polecenia miejsce, więc z niecierpliwością czekam na kolejny lis.
Ponawiam prośbę o szybką odpowiedź! Czekam!
Pozdrowienia śle
Wiktor!

P.S. Zapomniałbym. Jeśli mógłbyś, to wysłałbyś mi kilka zdjęć? Zanim wrócisz, to mienie trochę czasu.
78 4 78