Odpowiedzi

2010-03-03T16:15:15+01:00
Nikiel wykorzystuje się głównie jako pokrycie mniej szlachetnego żelaza i stali, gdzie zwiększa wytrzymałość i odporność na korozję. Stale takie wykorzystuje się w przemyśle samochodowym.
Sieć krystaliczna niklu posiada właściwość "pochłaniania" atomów wodoru. W silnie rozdrobnionym metalu może się zmieści około 17 razy więcej wodoru niż wynosi jego objętość. Właściwość ta wykorzystywana jest jako katalizator w wielu procesach m.in. w hydrogenizacji tłuszczów. Jest składnikiem baterii niklowo-kadmowych. Jego stopy z miedzią służą do produkcji monet.

Aluminium ma szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym i samochodowym, do wyrobu przewodów elektrycznych i części maszyn, w budownictwie, a nawet do wyrobu naczyń kuchennych. Samo aluminium w większej ilości jest szkodliwe dla organizmu, dlatego też aktualnie do wyrobu naczyć kuchennych aluminium jest już bardzo rzadko stosowane.
Aluminium zaczyna być również stosowane w przemyśle wojskowym, jako materiał do budowy różnego rodzaju pancerzy i powłok ochronnych - dzięki lekkości żołnierze mogą takie pancerze bez problemu nosić na sobie, zwiększając jednocześnie swoje bezpieczeństwo. Oczywiście powszechną formą zastosowania aluminium w mieszkaniu jest aluminiowa folia spożywcza.
5 4 5