Odpowiedzi

2010-03-03T16:25:47+01:00
Albinizm inaczej (bielactwo) – brak pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka (czerwone oczy lub, rzadziej, niebieskawe). Osobnik posiadający tę cechę nosi miano albinosa.

Prócz albinizmu właściwego (uogólnionego) występuje także albinizm lokalny (częściowy).

objawami są:
Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi. Dziecko z albinizmem rodzi się różowawe, co jest spowodowane prześwitywaniem naczyń krwionośnych. Oczy ludzi z albinizmem rzadko jednak bywają czerwonawe. Ludzkie oko jest stosunkowo duże, przez co często jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość pigmentu, by zapewnić sobie nieprzezroczystość i zabarwić się (najczęściej na kolor bladoniebieski). Jednakże zdarza się, że oczy osoby z albinizmem nie mają wystarczającej ilości pigmentu - tęczówka jest wtedy bezbarwna, przeświecają przez nią naczynia krwionośne, co nadaje oku czerwoną barwę.

Albinosi są bardzo wrażliwi na działanie promieni słonecznych (promienie UV), szybko reagują stanami zapalnymi skóry, łatwo występują pęcherze i zrogowacenia

występowanie:
W zasadzie albinizm występuje rzadko, u niektórych gatunków zwierząt (króliki, tchórze, szczury, świnki morskie, myszy, papugi) stał się cechą charakterystyczną dla niektórych odmian. Polega on na nieregularnie rozłożonych przebarwieniach (gdzie nie ma melaniny) na całym ciele, a najczęściej na czole.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T16:31:22+01:00
ALBINIZM (BIELACTWO)

Albinizm spowodowany jest genetycznie uwarunkowanym obniżeniem syntezy melaniny. Defekt może dotyczyć tylko narządu wzroku lub narządu wzroku i skóry. Istnieje wiele różniących się genetycznie postaci albinizmu oczno-skórnego i ocznego. Częstość występowania wszystkich form albinizmu została obliczona na 1: 20 000.

1. Albinizm oczno-skórny (autosomalne, recesywne)
Cechuje się wrodzonym brakiem lub obniżeniem ilości melaniny w skórze, włosach i oczach. Hipopigmentacja tęczówki i dna oka prowadzi do oczopląsu, fotofobii i ograniczenia ostrości wzroku. Istnieje zwiększona podatność skóry na zmiany nowotworowe.
Synteza melaniny zachodzi w organellach melanocytów z udziałem oksydazy, tyroksyny, tyrozynazy i w wyniku następowej polimeryzacji produktów reakcji utlenienia. Melanocyty występują w skórze, błonach śluzowych, układzie nerwowym i narządzie wzroku. Tworzą one barwnik brązowo-czarny (eumelanina) lub żółty (pheomalenina). Uwarunkowane konstytucjonalnie zabarwienie skóry określane jest przez ponad 70 genów i około 40 loci genowych. Barwę skóry warunkuje ponadto jej ciemnienie pod wpływem promieni ultrafioletowych.

Postać tyrozynazo-ujemna jest klinicznie najcięższą postacią choroby. Deficyt tyrozynazy jest całkowity. Włosy są białe przez całe życie, skóra różowo-czerwona, oczy szare lub niebieskie, tęczówka i siatkówka bez barwnika.
Postać tyrozynazo-dodatnia przebiega łagodniej. Po urodzeniu noworodki z ta postacią nie wykazują co prawda śladu pigmentu w melanocytach, ale z wiekiem komórki zaczynają produkować pewne ilości melaniny. Włosy początkowo białe mogą w wieku dorosłym wykazywać kolor żółty, jasnobrązowy lub nawet rudy. Skóra jest różowo-biała lub kremowa, oczy żółte lub brązowe. Zmiany w narządzie wzroku są mniej nasilone i maja tendencję do ustępowania z wiekiem. Podstawowym defektem jest prawdopodobnie upośledzenie transportu tyrozyny do melanocytów.

2. Odmiana żółta albinizmu oczno-skórnego
Spowodowana jest zahamowaniem dojrzewania melaniny na etapach późniejszych niż w poprzednich postaciach. Włosy oczy i skóra z wiekiem przybierają barwę kremową, żółtą lub brązową. Pod wpływem światła skóra może wykazywać niewielkie ciemnienie.

3. Albinoidyzm oczno-skórny (autosomalne, dominujące)
Różni się od albinizmu prawdziwego tym, że obniżeniu tworzenia melaniny w skórze i włosach nie towarzyszą zmiany w obrębie narządu wzroku. Nie występuje oczopląs, fotofobia ani obniżenie ostrości wzroku..

4. Albinizm oczny (sprzężony z chromosomem X, czasem autosomalne recesywne)
Cechuje się znaczną fotofobią i ograniczeniem ostrości wzroku, bez zmian w zabarwieniu skóry i włosów. W 60% przypadków występuje zez.


Leczenie wszystkich postaci albinizmu jest tylko objawowe i profilaktyczne. Wskazane jest unikanie naświetlania słońcem, maści ochronne i okresowa kontrola skóry dla wczesnego wykrycia zmian nowotworowych. Ciemne okulary zmniejszają nasilenie fotofobii
1 4 1
2010-03-03T16:35:49+01:00
Http://pl.wikipedia.org/wiki/Albinizm