Odpowiedzi

2010-03-03T17:13:07+01:00
Michał Anioł- po włosku Michelangelo- urodził się 6 marca 1475 roku w Caprese, małym miasteczku niedaleko Florencji. Był synem Lodovica Buonarrotti i Francesci Miniato del Sera, miał starszego brata Leonarda . Jako niemowlę został oddany pod opiekę żonie kamieniarza, gdyż jego matka, osoba bardzo młoda i niedoświadczona, nie dawała sobie rady z wychowaniem dwójki małych dzieci. Dużą więc częśc swojego dzieciństwa spędził z daleka od domu i rodziny.
Michał Anioł już od wczesnych lat młodzieńczych pragnął zostac artystą. Jego ojciec nie chciał się jednak zgodzic.
Gdy chłopiec miał 13 lat udało mu się przekonac ojca i przyłączyc się do pracowni malarskiej braci Ghirlandio, Gdzie miał spędzic 3 lata. Po dwóch jednak zerwał umowę- pracownia znudziła go, nauczył się już bowiem wszystkiego, czego mógł, znacznie przewyższał swych mistrzów w sztuce malarskiej. Zapragnął studiowac rzeźbę. Ogród księcia Florencji, Wawrzyńca Wspaniałego, był do tego najlepszym miejscem. Książę był pierwszym mercenasem Michała Anioła, a także jego wielkim przyjacielem. Wkrótce stało się jasne, że Michał Anioł ma ogromny talent rzeźbiarski, wzbudzający zazdrośc wśród innych artystów.
Po śmierci Wawrzyńca Wspaniałego w 1497r. Michał Anioł zaczął pracowac w szpitalu klasztornym św. Ducha we Florencji. Zajmował się tam zmarłymi, pomagał we wszystkich pracach wykonanych w prosektorium. Poznał pracę mechanizmu ciała ludzkiego, mięśni, narządów wewnętrznych, szkieletu. Wiedza ta widoczna jest w każdym szczególe powstałych potem prac.
W 1497br. Michał Anioł wyjechał do Rzymu, gdzie miał pracowac dla Kościoła, który był bogaty i mógł pozwolic sobie na drogi marmur, w którym rzeźbił artysta. Pierwsze zamówienie pochodziło od kardynała Jean'a Bilheres de Laqrualas. Michał Anioł wyrzeźbił dla niego pomnik nagrobny-Pietę.
W 1501 r. Michał Anioł wrócił do Florencji, gdzie na zamówienie władz miasta wyrzeźbił Dawida. W 1505 papież Juliusz 2 wezwał go do Rzymu, aby artysta wybudował mu grobowiec z 40 posągami. Juliusz 2 zmienił jednak plany, już po przyjeździe artysty do Watykanu, co bardzo rozgniewało Michała Anioła. Papież polecił artyście przemalowanie sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Michał Anioł początkowo się opierał i protestował, ale wkońcu nie mógł odmówic. Namalowanie fresków zajeło mu 4 lata. Była to wyczerpująca praca na wysokości 20 m. nad ziemią. Freski przectawiają historię stworzenia świata według Biblii.
W 1536r. Michał Anioł otrzymał zlecenie namalowania sceny Sądu Ostatecznego. W 1555 r. artysta rozpoczął pracę nad nigdy niedokończoną Pietą Rondadini, a w 1561 r. zaprojektował kapułę Kościoła św. Piotra w Watykanie.
Michał Anioł zmarł w roku 1564, 18 lutego, w wieku 89 lat. Uznawany jest za jednego z największych artystów wszechczasów. Jego dzieła mówią nam jak ponad 400 lat temu żyli ludzie, widzimy w nich świat osobistych radości i smutków autora.5 5 5