Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-03T16:39:11+01:00
Charakterystyka Aliny i BalladynyAlina i Balladyna były córkami ubogiej wdowy. Obie dziewczyny były piękne i matka marzyła o bogatym mężu dla każdej z nich. Alina miała jasne włosy i fiołkowe oczy. Balladyna natomiast czarne włosy i oczy. Wdowa wyraźnie wyróżniała starszą córkę. Balladyna rozpieszczana i odsuwana przez matkę od pracy. Z tego powodu nie umiała wielu gospodarskich czynności i była przy tym leniwa.
Alina natomiast lubiła pracę- zarówno w polu, jak i w gospodarstwie. Miała przy tym bardzo dobre serce. Chętnie pomagała innym w kłopotach. Kochała zwierzęta i one garnęły się do niej. Nawet jaskółki wylatywały na jej spotkanie.
Balladyna była samolubna i nieczuła. Miała złe, kamienne serce. Nie widziała niczego złego w oszukiwaniu innych i kpieniu z ich uczuć, np. z zakochanego w niej Grabca. Wobec matki była okrutna, traktowała ją z rezerwą i nie przejawiała wobec niej należnego szacunku. Kiedy została żoną Kirkora, zamknęła matkę przed światem w wieży i nie dbała nawet o jej pożywienie. Wstydziła się matki i jej prostego pochodzenia. Nie pozwalała, aby odwiedzali ją znajomi. Największą jednak zbrodnią, której się dopuściła , było wydanie matki na tortury i śmierć.
Alina pokochała szczerze Kirkora pierwszą miłością i nie zważała na jego pozycję. Balladyna natomiast pragnęła jedynie zaszczytów i władzy. Imponowało jej bogactwo przyszłego małżonka. W imię tych dążeń nie wahała się zabić siostry, a później popełniała kolejne zbrodnie, aż do matkobójstwa.
Alina miała tkliwe i współczujące serce. Nie pozwalała, by komukolwiek działa się krzywda. Była stała w uczuciach i wierna swym przekonaniom. Balladyna nie kochała nikogo, prócz samej siebie. Była samolubna i wyrachowana. Ludzi traktowała przedmiotowo. Byli jej jedynie potrzebni do zaspokajania własnych celów. Świadczy o tym dobitne otrucie Kostryna- wspólnika i pomocnika w jej niecnych czynach.
Alina była prostolinijna i otwarta. Nie umiała dobierać wyszukanych słów. Kiedy mówiła o swych uczuciach do Kirkora, wyrażała szczerze to, co czuła.
Balladyna była dwulicowa i obłudna. Szybko zmieniała zdanie zdanie w zależności od tego, co było w danej chwili bardziej opłacalne. Porzucała starych przyjaciół, zapominała o wdzięczności. Oszukiwała samą siebie. Nie chciała, aby jej siostra ożyła. Nie była to więc zbrodnia w afekcie, lecz z premedytacją. Jej główną cecha charakteru była podejrzliwość i nieufność, w przeciwieństwie do pełnej zaufania do innych- Aliny.
Bohaterki dramatu Słowackiego to siostry, lecz jakże odmienne wyglądem i charakterem. O ocenie innych nie należy więc wyrażać się pochopnie, sądzić z pozorów, które bywają mylące. Ten błąd popełnił Kirkor, gdyż nie poznał się na dobrze skrywanej przez Balladynę obłudzie.
Bohaterką, która wzbudza wiele sympatii i współczucia jest niedoceniona przez innych (nawet przez matkę)- Alina. Jej przymioty pozostają w cieniu, lecz jej osobowość na zawsze pozostaje w pamięci czytelnika...;p