Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T11:40:18+01:00
Na początku należy oddzielić naftę, kora ma mniejszą gęstość od wody i "pływa" po jej powierzchni. Mieszaninę wlewamy do rozdzielacza i spuszczamy dolną warstwę cieczy do innego naczynia, górną pozostawiamy w rozdzielaczu - jest to nafta.

Warstwę dolną zawierającą wodę, krzemionkę i sól kuchenną należy przesączyć przez sączek papierowy - pozwoli to oddzielić krzemionkę, która jest nierozpuszczalna w wodzie. Krzemionka pozostaje na lejku z sączkiem, a roztwór soli kuchennej w wodzie przesącza się do kolejnego naczynia.

Mieszaninę zawierającą wodę i sól kuchenną należy odparować do sucha w kolbie okrągłodennej zaopatrzonej w nasadkę destylacyjną i chłodnicę. W kolbie okrągłodennej pozostanie krystaliczna sól kuchenna, a wodę odbierzemy do kolejnego naczynia z drugiego końca chłodnicy.

Początkowo była to mieszanina niejednorodna 4-składnikowa, po oddzieleniu nafty, stała się ona mieszaniną niejednorodną 3-składnikową. Oddzielenie krzemionki spowodowało otrzymanie mieszaniny jednorodnej 2-składnikowej, którą rozdzielono na poszczególne składniki (woda i sól kuchenna)
1 5 1