Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T17:24:54+01:00
Obraz przedstawia scenę sądu ostatecznego. W wierze chrześcijańskiej jest to wydarzenie podczas którego żywi i umarli zostaną osądzeni przez Boga. Prawi pójdą do nieba i tam będą żyć w błogosławieństwie. Zaś źli zostaną wygnani do piekła gdzie będą odbywać swoją wieczną karę. W i po sądzie ostatecznym nie będzie już czyśćca czyli miejsca pokuty i przejścia do Nieba.

Opis:

Obraz podzielony jest na trzy części, poczynając od prawej strony mamy zilustrowane: piekło, ziemię podczas sądu oraz niebo.

Piekło pokazane jako kraina ciemności, ognia i cierpienia. Ludzie którzy tam trafiają są przerażeni, zrozpaczeni i zepsuci. Można tam również dostrzec w lewym górnym rogu sylwetkę anioła który z góry spogląda na zesłanych do piekła ludzi. Obecne są również po prawej stronie ukryte demony, trzeba się dobrze przyjrzeć.

Ziemie przedstawia bitwa dobra ze złem. Na pierwszym planie widać anioła w zbroi i z bronią. Jest on symbolem niebiańskich zastępów, które prowadzone do boju walczą ze złem.

Nad ziemią znajduje się Jezus razem ze swoimi uczniami. Koło jego głowy znajdują się miecze, które symbolizują walkę. Jest on również odziany w czerwone szaty, których kolor symbolizuje: krew, miłość, wojnę i męczeństwo.

Po lewej stronie pokazane jest wyobrażenie nieba. Na pierwszym planie pokazany jest św. Piotr który przepuszcza błogosławionych do nieba. Na drugim planie pokazana jest brama niebieska prowadząca do nieba. Widoczne przed nią anioły witają najprawdopodobniej ludzi.