Odpowiedzi

2010-03-03T17:12:42+01:00
Abraham był starszym człowiekiem mioł żonę ale nie miał dzieci(coś zrobił i Bóg dał mu syna) po jakimś czasie rzekł tak : " Weź syna swego jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do górskiego kraju Moria i tam złóż go w ofierze na wzgórzu, jakie ci wskażę". Tak więc wedle rozkazu Pana Abraham wybrał się na tę górę aby zabaić SWEGO JEDYNEGO SYNA ( to była tzw. próba oddania)przed zabiciem powstrzymał go Anioł Pański rzek tak : " Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego! Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet swego jedynego syna". I Abraham zamiast swego syna dał w ofierze barana pasącego się niedaleko.
każdy człowiek powinien być oddany Bogu, posłuszny mu i być gotowy na poświęcenia a także powinien miłować Go
Sprawa Edypa polegała głównie na tym, że nie wiedział kogo zabija( zabił swego ojca Lajosa) a ratując Teby przed Sfinksem( rozwiązał słynną zagadkę: kto to? o świcie chodzi na 4 nogach, w południe na 2 a wieczorem na 3?...( tak to jakoś było) odp: człowiek) i nie wiedział że ożenił się ze swoją matką Jokastą. Przez tę niewiedzę spełniał przepowiednię o której też zresztą nie wiedział a przynajmniej na początku. Na Teby padła klątwa i zdażały się same nieszczęścia. Edyp wezwał do siebie słynnego wróżbitę Tyrezjasza, który mu powiedział że to on jest winny temu wszystkiemu.Edyp mu nie uwieżył (zapomniałam jeszcze że Edyp obiecał wygnanie winowajcy). później okazało się że to był jednak on i :
1. Jokasta sięwiesza, bo dowiaduje się o tym że jest żoną swego syna.
2. Edyp wydłubuje sobie oczy i prosi Kreona o wygnanie
3. Córki Edypa( Antygona i...) wyprowadzajągo za miasto
4. Edyp umiera....

A teraz na temat :
Abraham miał wybór zabić Izaaka albo nie zabijać i postawić się Bogu. Tragizm polega na tym że czego by nie zrobił byłoby źle...
Edyp( tu trochę gorzej bo nie wiem jak to przedstawić słowami) ....

Mam nadzieję, że to co napisałam Ci pomoże^^