1. Budowa i funkcje krwi
2. Opisz jak zbudowane jest serce i na czym polega jego praca
3. Scharakteryzuj narządy krwionośne
4. Wymień choroby układu krążenia i napisz jak można im zapobiegać i je leczyć
5. Jak udzieliłbyś pierwszej pomocy w razie krwotoku. Wymień rodzaje krwotoków.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T17:36:51+01:00
Krew dostarcza komórkom tlenu i substancji odżywczych. pomagają organizmowi walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi, utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała oraz usuwać szkodliwe produkty przemiany materii.

serce jest stosunkowo niewielkim narządem. mimo tego ma dość złożoną budowę. jego ściany zbudowane są z tkanki, która umożliwia wykonywanie nagłych i niezwykle silnych skurczów. jamy znajdują się we wnętzru serca rozdzielone są zastawkami otwierającymi się i zamykającymi w ściśle określonych momentach.
w pracy serca wystęoują regularnie powtarzające się cykle. każdy składa się z trzech faz: skurczu przedsionków, skurczu komór i fazy spoczynku, podczas której narząd się rozkurcza, serce kurczy się niezależnie od naszej woli. jego pracę reguluje tak zwany naturalny rozrusznik. nazywamy tak część komórek mięśnia sercowego, które wytwarzając impulsy elektryczne, pobudzają mięsień sercowy do skurczu

choroby : miażdżyca, zawał, arytmia serca, nadciśnienie

1. zranione miejsce należy ucisnąć ręką poprzez czystą chustkę lub gazę. w ten sposób zmniejszamy wypływ krwi.
2. następnie na ranę zakłada się opatrunek uciskowy. w tym celu na warstwę opatrunku należy położyć twardy przedmiot, na przykład zwiniętą rolkę bandaża, i ponownie zabandażować. opatrunek powinien być na tyle duży, by zakrywał ranę, jak i jej najbliższe otoczenie.
3. opatrunek uciskowy należy mocno zacisnąć, by krew nie wypływała z rany, a jednocześnie na tyle luźno, by nie blokować całkowitego przepływu krwi. wówczas poszkodowany może udać się do lekarza, by uzyskać specjalistyczną pomoc.
rodzaje krwotoku : krwotok tętniczy, żylni, zewnętrzny, wewnętrzny oraz z nosa

problem mam z zadaniem 3 ;)