Odpowiedzi

2010-03-03T17:39:37+01:00
Melanina pełni funkcje ochronne. Chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które wchodzą w skład promieniowania słonecznego. Pod wpływem tych promieni ilość melaniny się zwiększa, powodując przejściową zmianę zabarwienia skóry (opaleniznę). Od liczby i rodzaju cząsteczek melaniny w cebulce włosa zależy jego kolor. U blondynów zawartość tego składnika jest niska, a cząsteczki mają spiralną strukturę.
9 3 9
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T17:48:32+01:00
1.Melanina jest naturalnym barwnikiem znajdującym sie w skórze człowieka. Jej rolą jest ochrona warstwy skóry przed działaniem szkodliwych promieni. Pod wpływem promieni ilość melaniny powiększa się i nadaje skórze ciemniejsze zabarwienie.
Melanina występuje w skórze właściwej, naskórku i nawet w tęczówce.
2. Pot jest wydzieliną znajdującą się w gruczołach potowych, w jego skład wchodzi głównie woda, mocznik, amoniak, i substancje zapachowe. Znajdują sie także niewielkie ilości chlorku sodu.
Głównym zadaniem potu jest uczestnictwo w procesach termoregulacyjnych. Pot ochładza nasz organizm a także w pewnym stopniu wydala z organizmu złe metabolity.
3. Zadaniem łoju jest ochrona włosów a także skóry przed bakteriami, nadmiernym wysychaniem, przed składnikami chemicznymi( np. farbą do włosów). Sprawia ze włosy stają sie elastyczne i błyszczące.
14 3 14