Odpowiedzi

2010-03-03T17:37:55+01:00
Piękny uśmiech to zdrowe i zadbane zęby .
Zadbane zęby to poprawna higiena jamy ustnej oraz regularne kontrolne wizyty u dentysty. Podstawą dobrego stanu uzębienia jest prawidłowe, dokładne czyszczenie zębów, co zapobiega powstawaniu osadu i kamienia nazębnego.

Płytka i kamień nazębny nie powoduje żadnych dolegliwości, jednak jest główną przyczyną powstawania chorób zębów i przyzębia. Powstawaniu płytki nazębnej każdy może zapobiec sam, przez dokładne mycie zębów po każdym posiłku przez co najmniej trzy minuty. Zęby czyścimy szczoteczką do mycia zębów oraz pastą do zębów. Zaleca się stosowanie szczoteczek o miękkim lub średnio twardym włosiu aby nie uszkodzić dziąseł. Zalecaną pastą jest pasta zawierająca fluor, który remineralizując szkliwo odgrywa kluczową rolę w profilaktyce próchnicy. Ważna jest również technika mycia zębów. Należy czyścić z wyczuciem każdy ząb ze wszystkich stron, nie szorując mocno, co grozi powstaniem ubytków przydziąsłowych. Dzieci powinny czyścić zęby ruchem okrężnym a dorośli ruchem wymiatającym.

Codziennie (najlepiej wieczorem) o czym zdecydowana większość pacjentów zapomina lub wręcz nie wie, należy, oprócz szczotkowania, delikatnie wyczyścić nicią dentystyczną wszystkie przestrzenie międzyzębowe. Czynności te powinny być wykonane dokładnie aby płytka została usunięta w całości. Z czasem zaniedbana płytka nazębna ulega mineralizacji zamieniając się w twardy kamień nazębny, który usunąć może tylko dentysta przy użyciu odpowiednich technik i urządzeń.

Możesz wybrać coś z tego lub wziąć wszystko:)