Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T13:14:58+01:00
Transport morski ma największe znaczenie w międzynarodowych przewozach towarów – obejmuje ok. 70% ładunków handlu światowego. Żegluga morska może być regularna lub trampowa – nieregularna. Bardziej opłacalna jest żegluga trampowa.

Niemal połowa ładunków przewożonych drogą morską przypada na ropę naftową i produkty ropopochodne. Przewozi się również dużo węgla, koksu, rud żelaza, wyrobów hutniczych, zbóż i innych towarów masowych. Główne szlaki morskie to połączenia:
- na północnym Atlantyku między Europą Zachodnią a wschodnimi wybrzeżami Stanów Zjednoczonych i Kanady;
- na Pacyfiku między Japonią i Stanami Zjednoczonymi oraz Australią;
- między Europą i Azją Południowo-Wschodnią i Wschodnią;
- między Europą i Ameryką Południową, głównie Brazylią i Argentyną.

Na trasach tych szlaków leżą największe porty morskie świata – Rotterdam, Singapur, Kobe, Chiba, Szanghaj, Nagoja, Jokohama, Antwerpia, Houston, Marsylia, Hamburg. Wielkość portu mierzy się ilością przeładunków dokonanych w ciągu roku.
Port morski może być uniwersalny, tj. dysponujący nabrzeżami i urządzeniami do przeładunku różnorodnych towarów, np. Hamburg, lub wyspecjalizowany (przeładunek określonych grup towarów), np. ropy naftowej (Ras Tannura w Arabii Saudyjskiej, Mina al-Ahmadi w Kuwejcie, Veracruz w Meksyku), rud żelaza (Narwik w Norwegii, Tubarao w Brazylii, Port Hedland w Australii), węgla (Newcastle w Australii, Richards Bay w RPA), zbóż (Thunder Bay w Kanadzie, Rosario w Argentynie), kawy (Santos w Brazylii).
9 3 9