Odpowiedzi

2010-03-03T18:00:48+01:00
W dzisiejszych czasach bardzo ciężko natrafić na ludzi pracujących bezinteresownie, a tym bardziej na ludzi którzy pomagają nam pomimo uprzedzeń politycznych czy religijnych.

Współczesny Samarytanin powinien charakteryzować się przede wszystkim otwartością, miłością oraz bezinteresownością. Ciężko wyobrazić sobie człowieka który np. pomaga komuś przywalonemu stertą głazów w Haitii, jednocześnie uważając na to, by nie zabrudzić sobie ubrania, czy nie skaleczyć o ostre krawędzie połamanych elementów wnętrz. Powinien zatem charakteryzować się również pełnym poświęceniem. Jezus mówi nam w Ewangelii: "Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, a nie gorący ani zimny, wypluję cię z ust moich."(Fragment z Ewanangeli Św. Jana-(J 3,14-19)).
Chrystus mówi tu więc wprost, jaki powinien być dobry człowiek, a tym bardziej ten, kto poświęca się dla dobra innych.

Pierwszym krokiem w kierunku poszukiwania takich ludzi były by zapewne instytucje charytatywne, gdzie pracują dobrowolnie wolontariusze, często z narażeniem życia. Najprostszym przykładem jest Jezus, który dobrowalnie pomaga całej ludzkości jako Posłuszny Syn, Baranek Ofiarny przeznaczony na rzeź. Jednak by być jak biblijny Dobry Samarytanin nie musi się opuszczać choćby własnej miejscowości. Współczesny człowiek typu samarytańskiego może ujawnić się choćby podczas wypadku samochodowego. Jakże wielu ludziom brakuje zimnej krwii, bądz popadają w panikę, a czasem by jak biblijny bohater przypowieści wystarczy zabezpieczyć miejsce wypadku i zadzwonić po karętkę, tym samym tak, jak ów człowiek, uratować.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach bycie Dobrym Samarytaninem wcale nie jest łatwe, choć nigdy proste nie było. To nie prawda jednak, że takich ludzi już nie ma, lecz niektórzy nie potrafią ich dostrzec choćby w najbliższym otoczeniu.

Pozdrawiam
Tentar
P S
Jakby trzeba było jeszce rozwinąć pisz na priv.