Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T17:55:58+01:00
Rozpowszechnienie cyfr arabskich (choć ten wynalazek można przypisać Indiom)stal kuta w Damaszku (Arabowie mieli wówczas jedno z najlepszego uzbrojenia wczesnośredniowiecznej Europy.Na wysokim poziomie stała arabska medycyna i farmacja, które wiele zaczerpnęły z nauki egipskiej i chińskiej. Lekarze arabscy sprawnie posługiwali się narzędziami chirurgicznymi, zwłaszcza przy operacjach oka.

Przyprawy (szafran, wanilia, daktyle, rodzynki), barwniki (indygo, używane obecnie do barwienia drogich gatunków jeansu), perfumy, olejki zapachowe, maści rozgrzewające - to wszystko dotarło do Europy za pośrednictwem Arabów.

Towary produkowane na Wschodzie i w Hiszpanii kupcy chętnie wymieniali w Europie, nabywając w zamian niewolników, futra, bursztyn. Niektórzy z nich opisali swoje podróże. Opisy te stanowią dodatkowe źródło wiedzy o najstarszych dziejach naszych ziem. O Słowianach dowiadujemy się z dzieła Księga kosztownych klejnotów Ibn Rosteha oraz od Ibrahima-ibn-Jakuba, hiszpańskiego ¯yda z Tortozy, który w latach 965—966 przebywał wśród nich w celach handlowych.

Dzięki Arabom Europa poznała i doceniła dzieła greckich pisarzy starożytnych. Na przełomie XII i XIII wieku przetłumaczono z arabskiego na łacinę pisma Awerrosa, Hipokratesa, Arystotelesa, Euklidesa, Galena, Ptolemeusza. Leonardo Fibonacci z Pizy wprowadził. stosowany przez Arabów, hinduski system liczbowy wraz z symbolem zero.

Mimo odrębności politycznej i religijnej Europejczycy korzystali z doświadczeń i osiągnięć arabskich, a dowodem tych kontaktów i wpływów są nazwy arabskie, które zachowały się także i w języku polskim. Dziś jeszcze powszechnie używamy takich terminów, jak: alkalia, sorbet, kamfora, eliksir, talk, zenit, lazur, zero, cyfra, algebra, algorytm.

Islam nie sprzyjał rozwojowi sztuki, gdyż jego zasady zachęcały wiernych do życia prostego i wstrzemięźliwego. Zakazywał przedstawiania Boga zarówno w postaci ludzkiej, jak i w formie symbolicznej. W Syrii Arabowie zetknęli się z dawną kulturą hellenistyczną i bizantyjską, co wywarło wpływ na sztukę dekoracyjną. Po podboju Persji i Indii w sztuce pojawiły się elementy orientalne. Dzięki temu Arabowie stali się mistrzami w dekoracji wnętrz użytkowych. Istotnym elementem zdobniczym były kompozycje roślinne.
3 2 3