Odpowiedzi

2010-03-03T18:05:59+01:00
Warto chronić lasy równikowe ponieważ jest tam dużo drzew które zapewniają dużą ilość świeżego powietrza.Nazywane są płucami świata.

Rośliny takie jak bananowce, palmy, kakaowce, paprocie drzewiaste, są zielone przez cały rok mają gładkie, ostro zakończone liście, co sprzyja spływaniu po nich wody. Pnie i gałęzie poractają pnącza( np.Filodendrony czy wanilia). Wykorzystują one inne rośliny jako podpory, mają zapewniony dostęp do światła. Korony drzew tworzą zwartą gęstwinę, przez którą z trudem przenikająpromienie słoneczne. Zawsze przy podłożu w lesie równikowym panuje półmrok.
5 5 5
2010-03-03T19:50:39+01:00
Trochę tego będzie więc :

1.Warto chronić lasy równikowe, ponieważ wtórne lasy równikowe nie są już tak bujne jak pierwotne. Corocznie wycina się około 200 tys. km² lasów równikowych. Taka wytrzebiona powierzchnia lasu może już wpływać na klimat całej ziemi.

2. Deszczowy las równikowy składa się z kilku warstw roślinności. Pierwszą stanowią drzewa bardzo wysokie, drugą drzewa tak gęsto rosnące, że nie dopuszczają światła do runa. Runo jest ubogie. Na drzewach żyją małpy np. szympansy i mandryle. Przy runie żyją słonie, bawoły, okapi, goryle, mrówki i termity.
3 3 3