Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-06T10:51:54+01:00
Danusia to córka Juranda ze Spychowa, natomiast Jagienka jest dzieckiem Zycha ze Zgorzelic. Obie dziewczyny to główne bohaterki powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pt."Krzyżacy".
Danusia była drobną, delikatną dziewczyną o jasnych włosach. Ubierała się w powłóczyste szaty damy dworu. Jej subtelna uroda i figlarność sprawiały, że "wydawała się małym dzieckiem, ale zarazem przecudnym jakby jakowaś figurka z kościoła albo z jasełeczek". Jagienka była jej przeciwieństwem. Miała ciemne i długie włosy, czerwone usta i modre oczy bystro patrzące. Była to dziewczyna silna i mocna. Nosiła na sobie koszule, a na niej serdak wełną do góry. Miała wysmukłą postawę i szerokie ramiona.
Odmienny wygląd bohaterek odzwierciedlał różnice w ich charakterach. Krucha i wrażliwa Danusia wzbudzała w innych ludziach uczucie opiekuńcze. Była trochę dziecinna i brakowało jej pewności siebie. Łatwo ją można było onieśmielić i zawstydzić. Jagienka nie miała w sobie tej delikatności. Była odważną, pewną siebie, zaradną dziewczyną. Rzadko płakała. Miała w sobie wiele cech męskich. Nie była zazdrosna o Danusię, współczuła jej gdy ją porwali i wróżyła jej powrót do domu.
Córka Juranda wychowała się na książęcym dworze. Potrafiła pięknie śpiewać i grać na lutni. Nie musiała troszczyć się o sprawy codzienne. Żyła w świecie swoich marzeń. Zupełnie inaczej wyglądało życie Jagienki. Była ona gospodynią domową. Potrafiła polować, troszczyła się o Maćka, gdy był chory. Współcześnie nazwaliśmy Jagnę chłopczycą.
Danusia uważała Zbyszka za idealnego rycerza, który się nią zaopiekuje i spełni wszelkie jej prośby. Była jego damą i obiektem westchnień. Dla Jagienki Zbyszko był zupełnie kimś innym. Na początku uważała go za przyjaciela, z czasem jej uczucia przerodziły się w miłość, która rycerz nie odwzajemniał. Dopiero po śmierci Danusi ją pokochał.
Według mnie ciekawszą osobą jest Jagienka. Jej życie było pełne przygód. Troszczyła się o swoje gospodarstwo, a także rodzinę. Zaimponowała mi swoją odwagą i siłą.
28 4 28