Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-03T18:18:50+01:00
Jednym z głównych bohaterów dramatu W. Szekspira pt. „ Romeo i Julia” jest owa tytułowa Julia. Jest to czternastoletnia dziewczynka z rodu Kapuletich. Z rodu od lat zwaśnionego z rodziną Montekich. Julia jako jedynaczka nie zaznała od rodziców miłości i ciepła rodzinnego. Uczuć tych szukała u swojej niani Marty, dobrej, kochającej kobiety. Julia była podporządkowana swoim rodzicom. Chcieli narzucać jej swoje zdanie, zmuszali do zachowań zgodnych z ich poglądami i do uległości. Zdanie Julii nie miało większego znaczenia. Swoje uczucia tłumiła w sobie i spychała na dalszy plan. Rodzice wybrali nawet dziewczynie przyszłego męża. Był nim Parys, za którego to Julia nie chciała wyjść za mąż. Nie mogła nawet na niego patrzeć. Uważała, że powinno się być z kimś z miłości i racji serca, a nie z wyboru osób trzecich. Jednak, ze względu na presję swojej matki, ulega i mówi jej:

„ Zobaczę, jeśli patrzenia dość na to;
Nie głębiej jednak myślę w te rzecz wglądać,
Jak tobie pani, podoba się żądać.”
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-03T18:21:30+01:00
Romeo jest głównym bohaterem tragedii pt "Romeo i Julia" Williama Szekspira. Pochodził z roku Montekich, którzy od lat spierali się z rodziną Kapuletów.
Bohater ten był dobrze zbudowanym młodzieńcem o jasnej i nieskazitelnej cerze. Był to przystojny "kawaler do wzięcia". Mimo młodego wieku poznał prawdziwą miłość, która całkowicie go odmieniła.
Na początku utworu, zanim poznał Julię, Romeo był zamknięty w sobie, nie lubił się zwierzać. Sam dla siebie był jedynym powiernikiem. Nie dzielił się z przyjaciółmi swoimi tajemnicami czy smutkami. Był melancholijny - lubił użalać się nad sobą, nie mając ku temu większych powodów. Młodzieniec lubił ryzyko, był odważny, choć czasami narażał się przez to na niebezpieczeństwo. Nieproszony przyszedł na bal maskowy do swojego największego wroga, nie bojąc się że zostanie za to ukarany. Młody Monteki był mało dojrzały emocjonalnie, nie wiedział co znaczy prawdziwa miłość. Gdy zauroczyła go piękna Rozalina, przyjął pozę nieszczęśliwego kochanka, gdyż było to nieodwzajemnione uczucie. Wszystko zmieniło się, kiedy na balu spotkał Julię. Cały jego świat "staną do góry nogami". Dla swojej ukochanej był gotów wyrzec się swojego nazwiska i pochodzenia. Romeo stał się niepoprawnym romantykiem, obsypywał Julię milionami komplementów. Był czuły i szarmancki w stosunku do niej. Nie chciał już toczyć wojen z rodem Kapuletów, więc gdy Tybalt wyzwał go do walki, Roemo musiał odmówić. Jednak krewny Kapuleta nie odpuścił, zabił jego przyjaciela - Markucja. Młodzieniec, który bardzo cenił sobie przyjaźń, pomścił swojego towarzysza. Za ten czyn wygnano go z Werony. Był to wielki cios dla Romea, gdyż rozstanie z ukochaną porównywał do śmierci. Za wszelką cenę chciał być u jej boku, nawet w niebie.
Uważam, iż Romea można zaliczyć do bohaterów literackich, którzy w swoim życiu kierowali się miłością, ponieważ dla niej zapłacił najwyższą cenę. Dobrowolnie oddał się śmierci, by żyć wiecznie z ukochaną osobą. Myślę, że niewielu ludzi byłoby zdolnych do takiego poświęcenia. W dzisiejszych czasach takie zjawisko należy do