Korzystając z dostępnych ci źródeł, napisz notatkę na jeden z zaproponowanych tematów::

* Owady żyjące społecznie.
* Owady - szkodniki roślin.
* Owady - pasożyty zwierząt i człowieka.
* Owady chronione.

...............
.........
....
..
.

2

Odpowiedzi

2010-03-03T18:29:19+01:00
Owady zyjące w społeczeństwie

Owady społeczne, eusocjalne - są to owady stanowiące potomstwo jednej lub kilku samic żyjące w zorganizowanych społeczeństwach (koloniach), w których wytwarza się mniej lub bardziej zorganizowany podział pracy. Niekiedy spotyka się kilkugatunkowe społeczeństwa owadzie. Do owadów społecznych należą m.in. wszystkie termity Isoptera oraz niektóre błonkówki Hymenoptera (pszczoły, mrówkowate, osowate).
W skład kolonii wchodzi kilka odmiennych typów osobników, a każdy typ przystosowany jest do określonej funkcji. Na przykład państwo termitów obejmuje formy rozrodcze (król i królowa) oraz żołnierzy i robotnice.
Aby społeczeństwo mogło funkcjonować muszą ustalić się metody komunikowania. Owady społeczne komunikują się za pomocą feromonów, oraz "tańców".

Przylżeńce-Thysanoptera
Istnieją dwa australijskie gatunki eusocjalnych przylżeńców. Posiadają one kastę żołnierzy, różniącą się morfologicznie od form płciowych. Płodność żołnierzy jest wyraźnie ograniczona. Kolonie zamieszkują wnętrze bronionych galasów tworzonych na akacjach. Żołnierze są samicami, jednak także samce niekiedy angażują się w obronę kolonii.

Pluskwiaki równoskrzydłe - Homoptera
Znanych jest dziesięć gatunków społecznych mszyc należących do rodziny Pemphigidae. Podobnie jak poprzednie, tworzą one galasy. Każdą zakłada jedna samica, a kolonię tworzy jej partnenogenetyczne potomstwo.

Proszę ;*
Liczę na naaj ; )
2010-03-03T18:30:23+01:00
Owady sa pasozytami czlowieka i zwierzat. Pasozytuja one na skorze oraz w organizmie. Przykladem sa muchy i komary, ktore wyssysaja krew ze skory. Kleszcze tak samo jak muchy i komary zywia sie krwia ludzi i zwierzat. Przykladem pasozyta zyjacego w srodku organizmu czlowieka jest tasiemiec uzbrojony. Nastepnym przykladem jest glista ludzka, ktora pasozytuje w jelicie czlowieka. Owady to najgorsze pasozyty, trzeba ich sie jakos strzec....Aby przestrzec sie przed pasozytami zyjacymi w organizmie nalezy myc bardzo czesto rece najczesciej przed jedzeniem. Nalezy tez myc owoce przed jedzeniem wtedy nie dostana sie do nas te organizmy.