Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T19:23:59+01:00
Hm... Na początku musisz skonstruować sześciokąt foremny. Nie wiem czy wiesz jak to się robi dlatego na początku to wytłumaczę.
Musisz narysować okrąg o promieniu 3 cm. Potem promień odłożyć na okręgu robiąc niewielkie łuki na linii okręgu( powinien Ci się odłożyć 6 razy. ) Musi być idealnie taka sama wielkość co promienia bo inaczej nie odłoży się 6 razy.
Połącz przecięcia się linii okręgu z łukami odłożonego promienia.
W ten sposób masz sześciokąt ( Mam nadzieje, że zrozumiałaś bo nie wiedziałam jak to wytłumaczyć )

Jeżeli chcesz wpisać w ten sześciokąt trójkąt równoboczny po prostu połącz co drugie przecięcie i gotowe :D

Jeżeli chcesz mieć dwunastokąt foremny podziel każde z boków sześciokąta foremnego na pół. ( rozszerz cyrkiel na szerokość niewiele większą od przypuszczanego środka, wbij nóżkę cyrkla w wierzchołek i zrób łuki u dołu i u góry jednego boku. To samo zrób z drugim wierzchołkiem. połącz miejsca przecięcia się tych łuków cienką linią. Linia przetnie się z okręgiem.
Zrób to samo z wszystkimi bokami. następnie połącz każde przecięcie się z sąsiadującymi wierzchołkami pięciokąta i koniec masz dwunastokąt.

Mam nadzieje, że zrozumiałaś bo starałam się jak najlepiej to wytłumaczyć a bez rysunku jest trudno. ( Jeżeli umiesz dzielić boki na połowę i konstruować sześciokąt to dobrze, bo nie wiem czy czytając to i nie wiedząc o co chodzi zorientowałabym się jak to zrobić :D )
122 4 122