Proszę o dokładne wytłumaczenie jak wykonać:
a)tamowanie krwotoku kończyny górnej przez zgięcie
b)obwój kłosowy stawu barkowego
c)unieruchomienie kończyny górnej

Tylko nie chodzi mi o jakieś definicje z książek czy internetu tylko proste zrozumiałe wytłumaczenia np. ile razy owinąć wkoło ciała itp. Mile widziane rysunki obrazujące wykonanie opatrunku (rysunki mogą być z internetu, tłumaczenie juz nie)

Liczę na szybką odpowiedź.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T09:21:25+01:00
A) tamowanie krwotoku kończyn górnych polega na zatrzymaniu jak najszybszym krwawienia ,po przez zatamowanie go jałowa gaza tylko nie wata czy czymś co mogło by pozostawić ciała obce w ranie . tamowanie krwotoku polega na uciśnięciu tętnicy powyżej rany by zmniejszyć krwotok .

B)to podstawowy obwój który przeplata się na przemian i po skosie opatrunek musi być stabilny lecz nie za mocno ściśnięty.

C) unieruchomić kończynę można na wiele sposobów wiadomo jeśli złamanie otwarte występuje samodzielnie nie wolno nam nastawiać kończyny bo możemy wywołać powikłania. najlepiej użyć twardej deski jeśli nie mamy szyny lub czegoś sztywnego co unieruchomi złamanie, układamy (deseczkę ) w kształt taki jak uszkodzona jest kończyna potem obwijamy ja bandarzem no i prowadzimy do lekarza na pogotowie, niewolno zbyt mocno obwiązywać kończyny by przepływ krwi był stabilny..