Odpowiedzi

2012-08-20T22:01:52+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

J. S. Bach i J. F. Haendel

 

Podobieństwa:

1. Obaj urodzili się w tym samym roku 1685 r., choć nigdy się nie spotkali.

2. Obaj są kompozytorami niemieckimi, z tym, że Haendel otrzymał też obywatelstwo angielskie.

3. Obaj są wybitnymi kompozytorami doby baroku, tworzącymi podobne formy (Bach nie tworzył oper);

 

Różnice:

1.Bach był niezwykle skromnym człowiekiem, tworzącym np. w zaciszach kościołów, nie był doceniany za życia, a po jego śmierci jego muzyka uległa zapomnieniu. Jej renesans nastąpił dopiero w okresie romantyzmu, kiedy F. Mendelssohn- Bartholdy w 1829 doprowadził do wykonania Pasji według św. Mateusza J. S. Bacha.

Haendel był sławny za życia w całej Europie i sława ta nie zgasła nigdy.

2. Haendel był człowiekiem wykształconym, Bach był samoukiem;

3. Haendel dużo podróżował. Bach z kolei nigdy nie opuścił Niemiec.

 

4. Różnice w twórczości:

Haendel – dzięki podróżom – miał olbrzymie możliwości poznania muzyki europejskiej, stąd widoczne były jej wpływy głównie w oratoriach i operach.

Bach, pomimo że nie podróżował i był samoukiem, jego twórczość jest syntezą wszystkiego co zastał w muzyce, co dokonane zostało przed nim, stała się punktem znamionowym w muzyce światowej.

Twórczość J. S. Bacha to szczyt polifonii wokalno – instrumentalnej. Jest ona bardziej kunsztowna i konsekwentna od polifonii Haendla, fakturalnie – muzyka Bacha jest bardziej zagęszczona od dzieł Haendla, a każdy detal jest głęboko przemyślany. Dla Haendla charakterystyczne było pisanie w bardzo krótkim czasie – np. 12 concerti grossi napisał w ciągu 14 dni.

Pomieszanie utworów obu kompozytorów jest niemożliwe. Haendel kończy muzykę bardziej efektownie, łatwiej „wpada” w ucho, jego polifonia nie jest tak konsekwentna jak Bacha.

 

Pozdrawiam.

2 4 2