1. opis wygladu sarkofagu [5 linijek]
2.napisz jakie -wedlug ciebie- znaczenie dla rozpowszechnienia sie pisma mialo wynalezienie alfabetu, odpowiedz uzasadnij [10 linijek]

prosze o wlasne odpowiedzi i na temat mieszczace sie w wyznaczonym kryterium klasa 1 gim!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-20T18:34:56+02:00
1) zdobiona trumna w kształcie skrzyni. Nazwa, zlatynizowana i rozpropagowana przez Pliniusza Starszego, wywodzi się ze sposobu pochówku zmarłych stosowanego do dziś w niektórych rejonach Grecji i Azji Mniejszej, polegającego na tymczasowym składaniu ich w kamiennej trumnie (sarkofagu) na około siedem lat. Po tym czasie, kiedy zwłoki są już zazwyczaj całkowicie oczyszczone z tkanek miękkich, zwyczaj nakazuje wydobyć z sarkofagu pozostałe kości, które uroczyście chowane są ponownie, np. wmurowywane w ścianę w urnie.
2)Dzięki wynalezieniu alfabetu ludzie nie musieli przekazywać wiadomości drogą ustną . .Kiedy wynaleziono pisma można wtedy było pisać(ksiązki,kroniki).Dzięki wynalezieniu alfabetu można było coś napisać(pzredstawić w formie pisemnej).Wtedy więcej ludzi dokumentowało coś i dzięki temu powstały zródła pisane i różne informacje.Kiedy nie było pisma porozumiewanie było trudniejsze.Dzięki piśmie rozwinęło sie szkolnictwo i inne dziedziny pracy.Alfabet jest bardzo ważny dzięki niemu mozemy się porozumieć i komunikować .