Domek jednorodzinny jest wyposażony w instalacje centralnego ogrzewania (CO). Piecyk gazowy znajdujący się w piwnicy podgrzewa wodę w zbiorniku, a ta krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Przyjmij ciepło właściwe wody równe 4200 J(kg stopni C).

zadanie 1
Nazwij zjawisko dzięki, któremu możliwe jest działanie centralnego ogrzewania.

zadanie 2
oblicz , ile ciepła odda wda o masie 100 kg ulegając schłodzeniu o 50 stopni C przy przepływie przez instalacje centralnego ogrzewania.

zadanie 3
Oblicz, o ile procent mniej energi cieplnej otrzymałby domek w tym samym czasie , gdyby wodę wypełniającą instalację CO zasąpiono substancją o dwukrotnie mniejszym cieple właściwym. Zakładamy, że masa tej substancji równa byłaby masie wody raz że obie schłodziłyby się o 50 stopni C.

zadanie 4
Wyjaśnij co jest bardziej kosztowne? podgrzewanie piecykiem gazwym wody czy gliceryny o cieple właściwym 2400 J(kg stopni C). Zakładamy że temp. obu substancji zwiększamy o 50 stopni C.

zadanie 5
Wyjaśnij dlaczego mim stosowania CO, domki jednorodzinne i bloki mieszkalne są dodatkowo ocieplane np. styropianem.

zadanie 6
Ustal czy do wypełniania instalacji CO lepiej używać substancji o dużej wartości ciepła właściwego czy o małej wartości ciepła właściwego. Odpowiedz uzasadnij.

zadanie 7
Określ od jakich czynników zależy szybkość przepływu wody w instalacji CO

zadanie 8
Woda o masie 100 kg w trakcie przepływania przez instalacją CO została schłodzna o 50 stpni C. Oblicz przyrost temp. w prostopadłościennym domku o wymiarach 8 m x 8m x 4m . W obliczeniach wykorzystaj dane dtyczące powietrza tzn. gęstość powietrza rwną 1.2 kg / m 3 oraz ciepło właściwe powietrza, które wynosi 1008 J / (kg stopni C). Objętość ścian domku oraz mebli dla uproszczenia pomijamy. Zakładamy że całe ciepło oddane przez wdę pobierane jste przez powietrze w domku.

zadanie 9
Wyjaśnij dlaczego w rzeczywistości przyrost temp. powietrza w domku będzie mniejszy niż obliczony w punkcie 8

błagam o pomoc
przepraszam że tak mało punktów ale tylko tyle posiadam :(

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T21:19:50+01:00
Zadanie 1
konwekcja- unoszenie sie ciepła w cieczach lub gazach np. unoszenie sie goracego powietrza nad kaloryferem.

innych niewiem
7 3 7