1. Opisz budowę pierścienic na przykładzie dżdżownicy ziemnej.
2. W jaki sposób poruszają się pierścienice? Wyjaśnij do czego służą szczecinki, które znajdują się na ciele dżdżownicy
3. Podaj cechy charakterystyczne zamkniętego uładu krwionośnego.
4. W jaki sposób odżywiają się pierścienice?
5. Wyjaśnij do czego służy siodełko znajdujące się na ciele dżdżownicy.
6. Wymień przystosowania pijawek do pasożytniczego trybu życia.
7. Omów znaczenie dżdżownic w rolnictwie.

1

Odpowiedzi

2010-03-03T22:31:57+01:00
3. -składa się on z naczyń podłużnych i okrężnych. Grzbietowe naczynie ,biegnace ponad przewodem pokarmowym prowadzi krew od tyłu ku przodowi.Przed prewodem pokarmowym znajduje się naczynie brzuszne z krwia płynacą w kierunku ku tyłowi. Te dwa główne naczynia podłużne połączone są naczyniami okreżnymi. Naczynia okreżne nazywane są sercami ,pulsukjąc rytmicznie ,przpompowują krew z naczynia grzbietowego do brzusznego.

7. dzdzownica jako mieszkanka gleby zywiąca sie pokarmem roslinnym wywiera znaczny wpływ na zyznosć tej warstwy ziemi, zwłaszcza przy dużej liczebnosci .Bierze ona udział w gromadzeniu sie w glebie składników organicznych przez wprowadzanie w jej głąb substancji roslinnych, ułatwai przenikanie powietrza i wilgoci do głebszych warstw stamtad zas wynosi czastki ziemi na powierzchnie a wiec przerabia mechanicznie glebe,spulchnia ja.

2. po okach ciała biegna cztery podwujne rzedy szczecinek szczecinki sa produktami nabłonka powłokowego i swymi nasadami tkwia w woreczkowatych jego zagłebieniach. SZCZECINKI POSIADAJA PEWNE ZNACZENIE OCHRONNE UTRUDNIAJA WYCIAGNIECIE DZDZOWNICY Z GLEBY,W RUCHU CIAŁA BIORĄ TAKZE CZYNNY UDZIAŁ SZCZECINKI.
poruszanie się: pod nabłonkiem znajdują sie 2 warstwy miesni;zewn. warstwa mięsni okreżnych i wew. warstwa-podłużnych powłoka ciała wraz z miesniami tworzy sprezysty wór powłokowo-miesniowy . Skurcze na przemian miesni okreznych i podłuznych oraz preznosc płynu wypeniajacego jame ciała powoduja ruch zwierzecia polegajacy na kolejnym rozciaganiu i kurczeniu oraz przeginaniu sie poszczególnych czesci ciała.

1. dzdzownica ziemna ma ciało walcowate wyrażnie podzielone na liczne podobne do siebie pierścienie (segmenty) W poszczególnych pierścieniach wytwarza sie zwój układu nerwowego ,naczynie okrężne układu krwionosnego, narządy układu wydalniczego i fałdy okręzne układu pokarmowego. Na stronie brzusznej pod wystającym płatem głowowym znajduje sie w obrebie pierwszego pierscienia otwór gębowy , Na samym końcu ciała na ostatnim pierścieniu występuje otwór odbytowy.

4. dzdzownica zywi się pokarmem roslinnym najczesciej gnijacymi szczatkami roslin niekiedy wciaga do norki swierze liscie. wraz z roslinami pochłaniaja równiez mineralne czastki gleby które rozdrabnia w przewodzie pokarmowym.
pobiera pokarm przez otwór gebowy który prowadzi do jamy gebowej .za jama widoczna jest szeroka gardziel która przechodzi w dług przełyk . Przełyk prowadzi do znacznie szerszego wola które łączy się bezpośrednio z zołądkiem mającym scianki silnie umięścione.

5. Gruczoły sidełka biorą udział przy rozmnażaniu dzdzownicy a mianowicie wydzielaja gestawą sluzowatą ciecz która otacza ciało jakby mufką. dzdzownica kurczac ciało przesuwa mufkę ku przodowi gdzy dotrze do 14 pierscienia , dojrzałe juz jaja wychodza z jajowodów i kryja sie w tej masie gdzy mufka osiagnie 19 pierscienia ze zbiorników nasiennych wytryskuje nasienie I TU WEWNATZ MUFKI NASTEPUJE ZAPŁODNIENIE.
6 4 6