Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T20:42:42+01:00
Św. Feliks I - święty Kościoła katolickiego, papież – jego pontyfikat przypadał w okresie od 5 stycznia 269 do 30 grudnia 274. Najprawdopodobniej urodził się około 210 w Rzymie.

Na temat jego pontyfikatu niewiele wiadomo. Przypisuje mu się usankcjonowanie odprawiania Mszy św. na grobie męczenników w rocznicę ich śmierci, był to zresztą wcześniejszy zwyczaj. Również przypisuje mu się utworzenie prawa dotyczącego konsekracji kościołów. Zaliczony w poczet męczenników, zmarł 30 grudnia 274, pogrzebany na cmentarzu św. Kaliksta.

Fragment listu do Maksyma z Aleksandrii, patriarchy Aleksandrii w obronie doktryny Trójcy Świętej i Wcielenia odpierające argumenty Pawła z Samostat jest najprawdopodobniej autorstwa Feliksa, lecz nie pozostałe trzy listy mu przypisywane.

W ikonografii przedstawiany jest w szatach papieża, czasem z księgą. Jego święto jest obchodzone 30 grudnia.

W Kodniu, w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, znajduje się czaszka, uważana za głowę Papieża.
2010-03-03T20:44:33+01:00
Chodzi o męczennika.?

Feliks z Sewilli to był święty katolicki oraz męczennik.
Żyjący w Sewilli w IV wieku hiszpański diakon. Poniósł męczeńską śmierć w obronie wyznawanej religii.
Jego wspomnienie obchodzone jest 2 maja.

mam nadzieję że pomogłam^^
2010-03-03T20:45:20+01:00
3 stycznia 269 – 30 grudnia 274

RZYMIANIN
Feliks był synem rzymskiego mieszczanina Konstantyna.Tradycja chrześcijańska przypisuje Feliksowi I usankcjonowanie zwyczaju odprawiania Mszy św. na grobach męczenników i wymieniania ich w kanonie Mszy św.List od biskupów z synodu w Antiochii skierowany do papieża Dionizego, który potępił poglądy Pawła z Samosady, biskupa Antiochi za błędy trynitarskie i zawiadamiał o złożeniu go z urzędu miejscowego biskupa i wyborze na jego miejsce Domnusa I dotarł di rąk nowego papieża Feliksa I, który przyczynił się do usunięcia Pawła z Samosaty.Pawła z Samosaty okupował budynki kościelne w Antiochii aż do czasu, gdy cesarz Aurelin (270 – 275) rozkazał go uwięzić i przekazać okupowane kościoły tym, którzy utrzymują kontakt z biskupami Italii i Rzymem. Fakt ten podkreślił szczególną rolę Biskupa Rzymu w Kościele.
Feliks I zmarł w Rzymie i został pochowany w krypcie papieskiej w katakumbach św. Kaliksta.Kościół czci Feliksa I jako świętego w liturgii 30 maja.