Zadaniem jest napisanie listu po angielsku do kolegi oto treść zadania:

'zostałeś zaproszony na przyjęcie z okazji 18 urodzin twojego duńskiego kolegi. Niestety nie będziesz mógł przyjść.
Napisz list do kolegi:
- podziękuj za zaproszenie i powiedz jak się czułeś kiedy je dostałeś
- wyjaśnij dlaczego nie będziesz mógł przyjechać i powiedz, że żałujesz
- zaproponuj inną okazję, kiedy moglibyście się spotkać i powiedz co moglibyście wówczas zrobić
- życz koledze udanego przyjęcia i złóż mu życzenie'

praca ma mieć 120-150 słów

2

Odpowiedzi

2010-03-03T21:16:06+01:00
Hey Adam

-(podziękuj za zaproszenie...)Thank you for the invitation.I am happy that you sent me an invitation.

-(wyjaśnij dlaczego nie będziesz mógł...) Unfortunately I can not come to your party.My parents have planned a joint trip to the family the day of admission.I am very sorry that it did not come to your party.This reason, I am very sad.

-(zaproponuj inną okazję, kiedy moglibyście się...) May meet in next Saturday?We will go to the movies and pizza.I know very good and inexpensive restaurant.Also invite my two friends from school.In the evening we go to the disco.It will be fun.Az yet sorry.

-(życz koledze udanego przyjęcia i złóż mu życzenie...) I hope that your birthday will be extra.I wish you all the best.Lots of friends, a pretty girl a lot of money and all the best.I wish you a cool gift.
When we meet I will give you a fantastic gift.
I greet your friend, John.

138 słów :) raczej dobrze napisane :)
5 3 5
2010-03-03T21:35:32+01:00
Hi
he on beginning my letter wanted bym oneself to greet warmly and to thank for invitation with opportunities your 18 birthdays, when I read only him from beginning I knew that this will be amazing party
however I after sure time reminded me about departure in mountain - because holidays are parents wanted to have a rest and near opportunity to improve one's shape which I will say you sincerely is enough weak, but not about this speech. I have in the same time bad message unfortunately are your birthdays on which I will not can come. I from whole heart you apologize and I know that such event is not every day. I have hope that you will forgive me this.
I in frames of apologies would want you to invite to me after my arrival from mountains we would have a bath in lake, they jumped after hay and they ran about hen I have hope that this tempting proposal and you will not deny.
a bit early wishes just but however they will be:
I in your special holiday wish you a lot of happiness in new stage your life as well as good result in science.
Marks



na początku mojego listu chciał bym się serdecznie pozdrowić i podziękować za zaproszenie z okazji twoich 18 urodzin, gdy tylko go odczytałem od początku wiedziałem że to będzie niesamowita zabawa
jednak po pewnym czasie przypomniałem sobie o wyjeździe w góry - ponieważ są wakacje rodzice chcieli wypocząć i przy okazji poprawić swoją kondycję która powiem ci szczerze jest dosyć słaba, ale nie o tym mowa. niestety mam złą wiadomość w tym samym czasie są twoje urodziny na które nie będę mógł przyjść. z całego serca cię przepraszam i wiem że taka impreza nie jest codziennie. mam nadzieję że mi to wybaczysz.
w ramach przeprosin chciał bym cię zaprosić do mnie po moim przyjeździe z gór byśmy kąpali się w jeziorze, skakali po sianie i ganiali kury mam nadzieję że to kusząca propozycja i nie zaprzeczysz.
trochę wczesne życzenia no ale jednak będą:
w twoje szczególne święto życzę ci dużo szczęścia w nowym etapie twojego życia oraz dobrego wyniku w nauce.
Marek

Mam nadzieję że dobrze :)



6 3 6