Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T22:39:20+01:00
Ponad 80% ludności Nowej Zelandii jest pochodzenia europejskiego, a językiem urzędowym jest angielski. Liczba rdzennych mieszkańców jest niewielka, stanowią oni jedynie ok. 9% ludności wysp. Większość ludności mieszka w miastach: poziom urbanizacji jest tu bardzo wysoki, wynosi 85%.

Wszystkie te czynniki powodują, że obyczaje i styl życia Nowozelandczyków bardzo zbliżony jest do europejskiego. Nadal jednak istnieją dawne maoryskie wierzenia i tradycje: ratna i ringatu.

Obok dominującego Kościoła protestanckiego (głównie anglikańskiego i prezbiteriańskiego), istnieją dwa Kościoły maoryskie, w których stare obrzędy kultywowane są w tradycyjny sposób poprzez muzykę, taniec i sztukę. Również język Maorysów zyskał status drugiego, obok angielskiego, języka urzędowego.

Do popularnych, również współcześnie, tradycji rdzennych mieszkańców należy wykonywanie tatuaży na twarzy, zwanych moko. Obecnie są one malowane, dawniej jednak robiono je poprzez nacinanie twarzy nożem.

Do tradycji należy także rzeźbienie, które uważane było za świętą sztukę i zajmować się nią mogli wyłącznie mężczyźni. Wyroby artystyczne z drewna, takie jak misternie rzeźbione bramy, drewniane, zewnętrzne części domów, a także zdobienia ich wnętrz są ważnym elementem z zachowanej tradycji przodków.

Muzyka rdzennych mieszkańców wysp jest bardzo rytmiczna i prawie zawsze łączy się także z tańcem, którego podstawą są stylizowane ruchy rąk i nóg.

Najważniejszym ośrodkiem kultury Maorysów jest Rotorua, gdzie znajduje się jedyny maoryski teatr. Atrakcją turystyczną jest także zbudowana tu oryginalna wioska, Ohinemetu. Odbywają się w niej m.in. pokazy tradycyjnego sposobu gotowania na parze, unoszącej się z gorących źródeł. Głównym świętem jest Waju Tang, odbywają się wówczas rytualne tańce i procesje.
1 5 1