Odpowiedzi

2010-03-04T16:17:03+01:00
Elektromagnes ma takie same właściwości jak magnes .
Różnica polega tylko na tym że elektromagnes ma inną budowę i siła magnetyczna zależna jest od natężenia prądu który przepływa przez uzwojenie tego elektromagnesu.
Elektromagnesy są wykorzystywane w różnych urządzeniach elektrotechnicznych i elektronicznych.
Jednym z najpopularniejszych urządzeń w domu które ma elektromagnes to chyba dzwonek do drzwi.
Załóżmy że jest to dzwonek prądu zmiennego.
W dzwonku taki przepływa prąd przemienny o częstotliwości 50Hz czyli mówiąc prościej bieguny zmieniają się 50 razy na sekundę. Co z kolei zmienia się siła magnetyczna tak samo czyli 50 razy na sekundę jest biegun S i tyle samo biegun N w elektromagnesie .
Przylegająca zworka -( młoteczek który uderza wytwarzając dźwięk ) drga z tą samą częstotliwością .
I tyle w skrócie życzę szóstki :)
2 5 2
2010-03-04T16:59:32+01:00
Elektromagnes jest to zazwyczaj element składający się z dużej ilości ciasno nawiniętych zwoi izolowanego drutu miedzianego. Prąd płynący w tym drucie wywołuje powstanie pola elektromagnetycznego wokół przewodów. Siła tego pola zależy od prądu płynącego przez nie, oraz ilości zwoi, ich grubości. Elektromagnesy stosuje się w wielu urządzeniach powszechnie stosowanych np Głośniki Dynamiczne, Transformatory, Dzwonki, Styczniki, Silniki itd. Pierwszy z brzegu - głośnik - działa w ten sposób, że w szczelinie między nabiegunnikami znajduje się cewka, przez którą płynie prąd o zmiennej wartości. Cewka ta wytwarza pole elektromagnetyczne które oddziałowywuje z polem magnetycznym magnesu stałego wprawiając ją w ruch. Cewka przymocowana jest do membrany głośnika, która wprawia w ruch czasteczki powietrza powodując powstanie fali akustycznej.
1 5 1