Odpowiedzi

2010-03-06T21:54:44+01:00
Nie jestem pewien czy o to chodzi:
Rzeźba w okresie renesansu, opierała się na wzorcu antycznym.
Rzeźbiarze renesansu, jak i starożytni tworzyli posągi ukazujące idealne, harmoniczne ciała. Tworzono głównie w marmurze i brązie. Posągi przedstawiały: bohaterów mitologicznych i biblijnych, bogów.Rzeźbiarze: Michał Anioł, Donatello.

Rzeźby np. Dawid - dzieło Michała Anioła, posąg o wys 5,17 m . Rzeźba ta uderza proporcjonalnością każdej części ciała, zadbaniem o nawet najmniejszy szczegół (artysta wyrzeźbił nawet naczynia krwionośne). Posąg oparty jest na wzorach klasycznego antyku , cechuje go kontrapost (układ ciała w rzeźbie greckiej polegający na oparciu ciężaru ciała na jednej nodze, zrównoważeniu nachyleniem tułowia i ugięciem drugiej nóg). Rzeźba posiada również utajony dynamizm, gdyż wydaje się, jakby posąg obserwował kątem oka co dzieje się wokół niego. Dawid wygląda jakby miał zaraz zejść z podstawy. Rzeźba wykonana jest w marmurze.

Malarstwo renesansu:
To głównie obrazy religijne malowane dla kościołów, mitologicznej ale również obrazy świeckie, wykonywane na zamówienie książąt i możnych. Postacie malowane często na planie trójkąta, z zastosowaniem perspektywy. Malarze: Leonardo da Vinci, Rafael Santi.

Obraz: Mona Lisa - dzieło Leonarda da Vinci, malowana dość chłodnymi barwami, dominuje w nim zieleń i to zarówno w szacie samej Mony, jak i w znajdującym się za nią lesie. Kompozycja jest jednopostaciowa, zdecydowanie statyczna, lecz otwarta.Na pierwszym planie widać postać kobiety w swobodnej pozie do połowy postaci. Kobieta ta odziana jest w ciemną suknie, ma złożone ręce, ciało przedstawione jest w półobrocie, jej oczy patrzą prawie wprost na widza bardzo spokojnym i stonowanym spojrzeniem.
Obraz sprawia wrażenie tajemniczości, chęci bliższego poznania kobiety z obrazu. Sama Mona Lisa została przedstawiona w sposób dość tajemniczy a zarazem spokojny, jakby lekko uśmiechała się do widza.Wydaje się jakby na coś czekała może nawet pozowała.

Mam nadzieję, że pomogłem:)
1 5 1