Odpowiedzi

2010-03-04T15:13:23+01:00

Zbyszko z Bogdańca był jednym z głównych bohaterów książki Henryka Sienkiewicza pt."Krzyżacy". Pochodził z rodu, który pieczętował się herbem ''Tępa Podkowa". W czasie wojny zwoływał na polu walki zawołaniem "Grady!". Matka nazywała się Jagienka z Mocarzewa, a ojcem był Jaśko z Bogdańca. Jego rodzice zmarli wcześnie i chłopcem zaopiekował się stryj Maćko.
Zbyszka od dzieciństwa wychowywała wojna. Lata wojaczki, marsze, udziały w bitwach zahartowały chłopca i sprawiły, że cechowały go niepospolita siła i zręczność. Zbyszko był młodym, przystojnym, dobrze zbudowanym mężczyzną. Miał blond włosy, które sięgały do ramion. Jego twarz zawsze była młoda i cudna. Gdy przybyło mu trochę lat, uważano iż jego buzia jest ciągle dziecinna.Zbyszko ubierał się elegancko. Czasami jego piękny ubiór pochodził z łupów. Wyglądał bardzo ładnie w bluzie z białego jedwabiu naszytą w złote gryfy, oraz w spodniach w pasy. Na co dzień nosił mnie odświętną odzież, a podczas podróży prawdziwą zbroję. Był silny, tęgi jak na swój młodzieńczy wiek, bardzo porywczy, kiedy zaatakował Lichtensteina by zerwać mu z głowy pawie czuby. Był też bardzo odważny, nie bał się sam polować na niedźwiedzia. Mieczem i kopią posługiwał się lepiej od innych starszych rycerzy. Potrafił naciągnąć kuszę bez użycia korby, dzięki czemu zyskiwał wielki podziw Zycha i Jagienki. Wielokrotnie niesie pomoc innym i daje dowody swojego męstwa, czego przykładami tego są uratowanie księżny Danuty przed turem, pokonanie Rotgiera w pojedynku, czy walka pod Grunwaldem. Zbyszko był honorowym, lecz równocześnie dumnym rycerzem, honor swój okazał nie wychodząc z więzienia przebrany za Maćka, a dumę nie przepraszając Lichtensteina. Cechowała go również wierność i wytrwałość, poszukiwał Danusi do skutku, a po jej śmieci złożył na jej grobie obiecane pawie czuby.
Myślę, że Zbyszko to szlachetna postać. Z całą pewnością zasłużył na ostrogi, które były symbolem jego wielkiej odwagi i siły charakteru. Uważam, że można powiedzieć o nim, że jest prawdziwym bohaterem i godnym do naśladowania.
1 5 1
2010-03-04T15:20:03+01:00
TO NIE JEST Z NETA !!

Zbyszko z Bogdańca miał żonę , która nazywała się Danuśka.
Bardzo ją kochał i był gotów zrobić dla niej wszystko .
Twierdził że Danuśka jest najlepszą , najładniejszą kobietą jaką spotkał dotychczas .
Był w niej bardzo zakochany .
Nie pozwoliłby za żadne skarby , żeby jej się coś stało .
Zbyszko za młodych lat nie umiał pisać a ni czytać .
Nie lubił się uczyć .
Zbyszko nie miał poczuci humoru , często był był poważny .
Z początku nie miał kolegów , ale z czasem to się zmieniło , robił wrażenie na ludziach .
Schludnie się ubierał , nie lubił się stroić .

Myślę że pomogłam ..
1 1 1