Odpowiedzi

2010-03-04T15:30:26+01:00
Zdobyli puchar WCHO,stworzono dynastię
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T17:07:24+01:00
1. Algebra i trygonometria.
2. Rozpowszechnienie cyfr arabskich
3. Przetłumaczenie i rozpowszechnienie dzieł greków dzięki czemu możemy je podziwiać i analizować do dziś.
4. Odkrycie krystalizacji i destylacji
5. Śliczne i bogato zdobione meczety.
Więcej nie znam ;p.

  • Użytkownik Zadane
2010-03-04T18:15:23+01:00
1. Astronomia:
>W krajach islamu funkcjonowały również duże obserwatoria astronomiczne, wyposażone w instrumenty (astrolabium) i mające liczny personel. Do najbardziej znanych zalecza się obserwatorium w Maladze i w Samarkandzie.
Najważniejsi astronomowie:
- Abdal-Rahmana al-Sufie
- Habit Ben Qurra
- Muhammad al.-Battani
- Al Zaqalie

2.Matematyka:
> stworzyli dwie nowe dziedziny matematyki: algebrę i trygonometrie. Upowszechnili cyfry arabskie. Jednym z najważniejszych matematyków był
Al Chwarzimieg.

3.Medycyna:
>Arabowie zapoczątkowali rozwój przemysłu farmaceutycznego, produkowali różne maści, leki, czy też pachnidła. Najważniejszymi medykami świata arabskiego są: Razes, Awicenna (Ibn Sina), Ibn Al-Baitar.

4.Fizyka:
>Postęp dokonany w dziedzinie optyki. Ibn al Haythama pozwoliły zrozumieć odbicie i załamanie światła oraz powstawanie tęczy.

5.Chemia:
>Arabowie odkryli proces destylacji i krystalizacji.

6.Filozofia:
>Zainteresowanie islamem spowodowało z kolei rozwój studiów filozoficznych. Kontakt z filozofią grecką w Syrii spowodował ogromna popularność dzieł filozofów greckich. Ceniono zwłaszcza Arystotelesa i Platona.

7. Literatura i Piśmiennictwo:
>Alfabet arabski - alfabetyczne pismo używane do zapisu języka arabskiego. Powstało z nabetejskiej odmiany pisma aramejskiego. Istnieje wiele odmian pisma arabskiego, do najważniejszych należą pismo kwadratowe i okrągłe. Charakterystycznymi cechami pisma arabskiego jest to, że jest ono zapisywane z prawa na lewo, ma 18 podstawowych znaków, które po uzupełnieniu jedną, dwiema lub trzema kropkami tworzą 28 liter oznaczających spółgłoski, samogłoski są w piśmie arabskim pomijane. Dekoracyjne zapisywanie wersów Koranu doprowadziło w ciągu ponad 1400 lat do powstania wielu szkół kaligrafii.
1 5 1