1.wypisz po trzy przykłady roślin i zwierząt należących do tych samych rodzajów , mających różne nazwy gatunkowe (np.drozd śpiewak i drozd wędrowny)

2.Uzupełnij poniższy tekst :
Głównymi czynnikami ograniczającymi rozmieszczenie roślin i zwierząt są :......................,.................,..................
Każdy z tych czynników może działać z innym natężeniem i jego wpływ na osobniki może być rożny.Mówmy że organizmy są bardziej lub mniej tolerancyjne na zmiany środowiska.Tolerancja organizmu może być......... w stosunku do jednego czynnika, a .......... wobec innego.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T22:58:33+01:00
1.Brzoza brodawkowata Brzoza ojcowska
Dąb szypułkowy Dąb czerwony
Paproć drzewiasta Paproć leśna

Niedźwiedź brunatny Niedźwiedź polarny
Szczur śniady Szczur wędrowny
Bocian biały Bocian czarny

2.Głównymi czynnikami ograniczającymi rozmieszczenie roslin i zwierząt są: klimat ( temperatura i wilgotność ), biomy ( tundra, tajga, las równikowy, step, sawanna, pustynia ),różna dostepność światła ( gatunki światłolubne i cieniolubne), wysokość nad poziomem morza.Każdy z tych czynników może działać z innym natężeniem i jego wpływ na osobniki może być rożny.Mówmy że organizmy są bardziej lub mniej tolerancyjne na zmiany środowiska.Tolerancja organizmu może być tolerancyjny w stosunku do jednego czynnika, a nie tolerancyjny wobec innego.
Myślę że choć troszkę pomogłam:)