Odpowiedzi

2009-04-16T19:00:49+02:00
A)Styl romański przejmuje wiele elementów charakterystycznych ze sztuki wczesnośredniowiecznej, jak np. geometryczną ornamentykę, plecionki, ozdobne motywy zwierzęce. Początkowo (XI w.) rozwiązania konstrukcyjne przeważały nad dbałością o formę. Dopiero dojrzały styl romański (1-sza połowa XII w.) doprowadza do pewnej harmonii konstrukcji i formy.
W tym okresie na ziemiach polskich budowano początkowo z drewna, a ważniejsze obiekty z kamienia. Pod koniec XII w. na terenach ubogich w kamień wzrasta zainteresowanie cegłą. Murowano z użyciem tłustej zaprawy wapiennej, także - wapienno-glinowej i glinowej. Obok rzadkich i skromnych witraży do okien wstawiano tafle gomółek - małych zielonkawych krążków z grubego szkła, oprawianych ołowiem. We wnętrzach mniej reprezentacyjnych otwory okienne przesłaniano błonami zwierzęcymi lub naoliwionym płótnem.
B)
Gotyk - nazwa ta pochodzi od barbarzyńskiego, germańskiego plemienia Gotów, które zniszczyło miasto Rzym w V wieku. Nazwę tę, jako pogardliwą wprowadzili do obiegu włoscy architekci renesansu w XVI w.
W architekturze sakralnej gotyk kontynuuje osiągnięcia romanizmu, jednak z wyraźnym ich udoskonaleniem.
Powszechnie stosowany wcześniej kamień ciosany, teraz używa się na łęki, ościeża, żebra i filary (kolumny), natomiast podstawowy wątek ściany wykonuje się z cegły dużej (grubość ok. 10 cm, często z odciskami palców) - generalnie nietynkowanej. Ściany elewacyjne murowano w taki sposób, by ułożyć ornament ze spieku ciemnego koloru np. układ główek.
Budownictwo kościelne było wyrazem gorliwości religijnej oraz rywalizacji ambicjonalnej między miastami. Dominowały formy strzeliste, smukłe - dzięki:
• wyodrębnieniu elementów nośnych, tworzących szkielet budynku,
• udoskonaleniu konstrukcji sklepień (wyniesienie ich ponad półkole, np. w formie ostrokołu),
• uzyskaniu stateczności bardzo wysokich naw.
Rozwój myśli konstrukcyjnej przyniósł w efekcie odciążenie pól sklepiennych między żebrami ścian oraz między przyporami, co z kolei pozwoliło na zmniejszenie grubości murów oraz powiększenie otworów okiennych. Ostatnie z wymienionych osiągnięć sprawiało, że nawy kościołów gotyckich stały się mniej mroczne od ich odpowiedników romańskich.
Na bazie sklepienia krzyżowo-żebrowego rozwinęło się wiele odmian stropu o lżejszych formach i drobniejszych podziałach, jak np. gwiaździste, palmowe, wachlarzowe, trójdzielne, kryształowe czy sieciowe.

3 4 3
2009-04-16T19:01:34+02:00
A)budowle charakteryzują się grubymi murami, małymi oknami umieszczonymi wysoko, budowle z kamienia, okna zakończone łagodnym łukiem. Sztuka romańska rozwijała sie w XI-XIIwieku.
Miał charakter głównie sakralny, a jego dokonania wiązały się przede wszystkim z działalnością zakonów, zwłaszcza benedyktynów i cystersów.

b) Gotyk był pierwszym w pełni oryginalnym stylem architektonicznym jaki wykształcił się w zachodniej Europie. Przez ponad trzysta lat budowano strzeliste i pełne światła katedry i kościoły, które stanowiły spektakularny wyraz chrześcijańskiej dumy i wiary. Ogrom i strzelistość gotyckich katedr są cechami najbardziej rzucającymi się w oczy.Kształt łuków ostrych bogaci się i przybiera różne formy (łuk Tudorów, ośli grzbiet, łuk kotarowy).
9 4 9
  • Użytkownik Zadane
2009-04-16T19:03:43+02:00
A).Styl romanski
Rozwija sie w XI-XIII w. Poczatkowo istnieje na poludniu Francji, potem rozprzestrzenia sie na cala sredniowieczna Europe.
Cechy charakterystyczne:
- Budowle wznoszono z regularnych ciosow kamiennych. Na kamieniu robiono 4 ciosy, symbolizujace 4 cnoty sredniowiecznego czlowieka;
- W budowlach stosowano sklepienia kolebkowe i krzyzowe;
- Mury, aby mogly utrzymac ciezar kamiennych sklepien, podtrzymywano odciazajacymi lukami;
- okna musialy byc male i waskie, bye nie oslabic muru, wienczono je polokraglym lukiem;
- we wnetrzach panowal mrok (male okna nie przpuszczaly wiele swiatla)
- budowle wewnatrz przyozdabiano skromnie z wyjatkiem kapiteli - ozdobnych rzezb, wienczacych kolumne i portali- wejsc do swiatyn
- najwieksze znaczenie mialy budowle sakralne; te zazwyczaj mialy 3 lub 5 naw; czesto mialy takze nawy poprzeczne, tak, ze calosc miala ksztaklt krzyza; w malych kosciolach wieza wznosila sie nad wejsciem glownym, wieksze mialy zazwyczaj 2 wieze, ustawione po dwoch stronach wejscia glownego; najwieksze koscioly posiadaly 3 portale wejsciowe, z jednym wiekszym od pozostalych;
- rzezba w tym stylu jest kamienna, zalezna od architektury, pelni funkcje zdobnicze, wymiary postaci sa nieproporcjonalne
- malarstwo rowniez jest zalezne od architektury, pokrywa wolne przestrzenie i sklepienie.
ZABYTKI:
Kosciol sw. Andrzeja w Krakowie
Katedra w Płocku i w Poznaniu
Kolegiat sw. marcina w Opatowie
Kolegiat w Krusznicy
Kosciol w Tumie
Kosciol w Strzelmie
Drzwi Gnieznienskie

b).styl gotycki
gotyk - nazwa wprowadzona przez Georga Basali, ktory uwazal styl za prymitywny, dziwny, podobny do stylu Gtów;

Styl w architekturze i sztukach plastycznych dojrzalego i poznego sredniowiecza, uksztaltowany we Francji w XII w.; zwiazny z kultura rycerska i mieszczanska, a potem takze z dworska. Dzieli sie na 3 glowne okresy:
- gotyk wczesny
- gotyk dojrzaly
- gotyk pozny

Charakterystyczne cechy epoki:
-wprowadzono ostry luk
-sklepienia znajdowaly sie na skrzyzowaniu ostrolukow
-przez zestawienie takiej techniki mozna bylo budowac ogromne budowle pelne swiatla i lekkosci
-powstawaly ogromne okna wypelnione witrazami oraz przepiekne rozety (male, okragle witraze)
- w budownictwie zaczeto stosowac cegle
-w malarstwie zaczal rozwijac sie i dominowac realistyczny obraz natury i czlowieka; zmniejsa sie znaczenie malowidel sciennych
-powstal portret, zapoczatkowany w rzezbie, rozwinelo sie amlarstwo miniaturkowe
-nadal dominuje tematyka biblijna

Zabytki:
Barbakan w Krakowie
Brama florianska
Ratusz w Toruniu
Kosciol sw. Jakuba w Toruniu
Katedra na Wawelu
budynek Oxfordu
Katedra Notre Dame
Zamek krzyzacki w Malborku
12 4 12