Odpowiedzi

2010-03-04T16:05:49+01:00
1.Dlaczego kolonie zbuntowały się przeciw Wielkiej Brytanii.
Kolonie były podległe królowi angielskiemu, musieli więc płacic ogromne podatki, które lądowały za oceanem. Z powodu braku funduszy kolonie nie mogły sie rozwijać, a wszelkie decyzje dotyczące zmian podejmowane były w anglii. W dodatku zaczęła w mieszkańcach kolonii kształtowac świadomość narodowa (głównie w Ameryce północnej)
2.Na czym polega tzw bostońska herbatka.
Mieszkańcy kolonii przebrali się za indian, zakradli się na statek który wpłynął do portu w bostonie i wyrzucili cały ładunek herbaty za burtę, w ten sposób ją niszcząc.
3.Jakie były główne postanowienia konstutucji Stanów zjednoczonych.
- trójpodział władzy (ustawodawcza, sądownicza i wykonawcza)
- podstawowe prawa dla ludzi (wolność słowa, wyznania i nietykalność osobista)
- USA państwem federalnym
8 3 8
2010-03-04T16:23:07+01:00
1. W zdobytych przez Anglików koloniach obowiązywało angielskie prawo, język i obyczaje, to jej mieszkańcy nie mieli takich samych praw, jak mieszkańcy wysp brytyjskich. Zamorskie posiadłości miały bowiem dostarczać surowców i stanowić rynek zbytu dla angielskich towarów. Lokalna produkcja przemysłowa, która pojawiła się na północy Ameryki, była w Londynie źle widziana.

2. Bostońska herbatka - żartobliwe określenie początku wojny o uniezależnienie Stanów Zjednoczonych Ameryki od Anglii; zatopienie transportu 342 skrzyń herbaty w porcie bostońskim (1773) przez przebranych za Indian Amerykanów, protestujących w ten sposób przeciw wysokim cłom nałożonym przez parlament brytyjski na import herbaty do kolonii.

3. Stany Zjednoczone to federacja, każdy stan ma własną konstytucję, godło itp., władza dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, głową państwa i szefem rządu jest prezydent,

Pozdrawiam i mam nadzieje że pomogłem :d

18 2 18