Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T12:11:16+01:00
Ślubowanie to uroczysta deklaracja, obietnica, składana przez osobę, która publicznie zobowiązuje się publicznie przestrzegać określonych zasad lub czegoś dokonać. Na przykład ślubowanie składają pierwszoklasiści, harcerze, posłowie.

Obietnica ma charakter nieformalny. Jest to wypowiedź zapewniająca kogoś o wykonaniu czegoś w przyszłości. Np. obiecujemy rodzicom poprawę zachowania, koledze pomoc w nauce.

Przysięga przeznaczona jest do publicznego wygłoszenia, wobec świadków. Posiada ustalony tekst zwany rotą. Np. przysięga małżeńska.

Przyrzeczenie - składa się je np. podczas pierwszej Komunii św. albo zostając lekarzem. To zobowiązanie się do przestrzegania określonych reguł.

Definicje te sporządziłam na podstawie Słownika języka polskiego.
Najbardziej pamiętam przyrzeczenie jakie składałam podczas Pierwszej Komunii Świętej. Pamiętam, że byłam wtedy bardzo przejęta i zdenerwowana. Wiedziałam, że jest to ważna chwila w moim życiu, bo obiecuję coś ważnego na długi czas. Martwiłam się, czy uda mi się dochować przyrzeczenia, ale postanowiłam, że postaram się z całych sił.
36 4 36