Odpowiedzi

2010-03-04T18:14:45+01:00
CZĘSTOCHOWA
Częstochowa leży w samym sercu malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim klasztorowi Paulinów i Sanktuarium Matki Boskiej na Jasnej Górze, które są głównym celem pielgrzymek i najważniejszym miejsce kultu maryjnego w Polsce. Obrazowi Czarnej Madonny z Częstochowy, ogłoszonej Królową i Patronką Polski przez Jana Kazimierza w 1656 roku, przypisuje się wiele cudów.

GDAŃSK
Gdańsk jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko ze względu na swoje nadmorskie położenie, piękne plaże, zdrowy klimat i pobliski kurort turystyczny w Sopocie. Na uwagę zasługuje także zabytkowa Starówka z największą na świecie murowaną świątynią gotycką. Obecny wygląd Gdańska odzwierciedla skomplikowaną historię tego miasta. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przechodziło ono z rąk do rąk, a gdański sierpień 1980 roku uznaje się za początek rozpadu powojennego porządku w Europie.

KRAKOW
Dawna stolica Polski jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. W Krakowie urzeka zarówno sama atmosfera miasta, jak i zabytkowa architektura. Można tu obejrzeć średniowieczną katedrę, renesansowy zamek, barokowe kościoły oraz secesyjny teatr. Jednak Kraków to nie tylko zabytki i muzea, lecz przede wszystkim miasto tętniące życiem, z licznymi ogródkami kawiarnianymi, pubami, klubami i restauracjami, które zapełniają się szczególnie w sezonie letnim.

MALBORK
Zakon Krzyżacki został założony około 1190 roku w Palestynie, by krzewić wiarę chrześcijańską wśród niewiernych. W XIV wieku Krzyżacy, zaproszeni przez księcia Konrada Mazowieckiego na ziemie polskie, podbili pogańskie plemię Prusów i przenieśli swoją siedzibę z Wenecji do Malborka. Śladem krzyżackiej przeszłości Malborka jest imponujący zamek z czerwonej cegły, zbudowany na brzegu Nogatu w 1274 roku. Stanowi on największą zachowaną fortecę gotycką w Europie.

OŚWIĘCIM
To niewielkie miasto, bardziej znane pod nazwą “Auschwitz”, było świadkiem jednej z największych zbrodni w historii ludzkości. W czasie II wojny światowej, w znajdującym się tu wówczas niemieckim obozie koncentracyjnym, zginęło około 1,5 miliona osób. Wystawa w muzeum założonym w miejscu dawnego obozu poraża odwiedzających i zmusza do refleksji nad istotą człowieczeństwa i godnością jednostki ludzkiej.

WARSZAWA
Po II wojnie światowej stolica Polski została właściwie w całości zrekonstruowana. W centrum Warszawy powstało wiele wieżowców i planuje się budowę kolejnych, jednakże nadal pod względem architektonicznym uwagę zwraca głównie pamiątka z czasów stalinowskich, czyli Pałac Kultury i Nauki. W wielkomiejskiej stolicy można także odbyć podróż w przeszłość odwiedzając Starówkę, Trakt Królewski, Muzeum Chopina, dawne getto żydowskie oraz zabytkowe pałace.

WROCŁAW
Wrocławskie Stare Miasto zostało zbudowane na kilku wysepkach, które łączy ponad sto mostów. Stolica Dolnego Śląska szczyci się urozmaiconą architekturą, głównie w stylu gotyckim, barokowym i secesyjnym. Na obecnym obliczu Wrocławia odcisnęły się wpływy niemieckie, czeskie i austrackie. Po II wojnie światowej miasto zostało zasiedlone przez Polaków, głównie ze Lwowa i Kresów.
1 5 1