Potrzebuję na jutro referat do wygłoszenia o EFEKCIE CIEPLARNIANYM. Na minimum 10 minut.
Zależy mi aby nie było słowo w słowo z neta, gdyż tak też ja potrafie.
Zadanie ma być napisane tzw. prostym językiem, Używać łatwych do zrozumienia słów. Na rozwiązania czekam do 21:30 :) ii.. zadanie musi zawierać minimum 150 słów!
Jeśli nie będzie zachowana treść, będzie z neta (wikipedia, sciaga itp.) lub będzie krótsze ZGŁASZAM!!!
Zależy mi! Dam naj [za najdłuższe i najsensowniejsze]
Tylko jeśli piszecie to używajcie prostych [banalnych] słów. Tak żeby dziecko z 2 klasy zrozumiało (hehe) przesadziłam no ale z 5 ma już zrozumieć :)
CZEKAM!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T20:59:59+01:00
Zacznijmy od tego ,czym w zasadzie jest efekt cieplarniany?
Efekt cieplarniany jest wzrostem temperatury planety, który spowodowany jest zwiększoną koncentracją dwutlenku węgla, jest też ważnym elementem zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Jak wygląda przebieg powstawiania efektu cieplarnianego? Pewnie nie każdy jest tym zainteresowany ale warto wytłumaczyć ten proces. A więc w atmosferze zatrzymują się coraz to większe ilości promieniowania podczerwonego co w efekcie prowadzi do ogrzewania(ocieplania) klimatu ziemskiego.

Jednak istnieje pewne niedomówienie. Często powtarzanym błędem jest utożsamianie efektu cieplarnianego z globalnym ociepleniem. Niestety muszę wielu z was rozczarować, ponieważ są to dwie odrebne rzeczy i nie możemy ich tak bezkarnie mylić.
Gdyby nie efekt cieplarniany, na Ziemi nie było by życia, bynajmniej w takiej postaci jak jest obecnie, ponieważ temperatura na kuli ziemskkiej byłaby niższa o około 30 stopni celcjusza.

Zastanawiacie sie pewnie nad przyczynami powstawanie efektu cieplarnianego. Postaram sie przybliżyć wam to zagadnienie.
1. przyczyną jest proces wymiany pary wodnej czyli obieg wody w przyrodzie, para ta pozostaje w ścisłej zależności z temperaturą a jak wiecie im cieplej tym zwiększa się parowanie a tym samym zawartość pary wodnej w powietrzu, a w efekcie końcowym wzrost efektu cieplarnianego

2.Freony, które nie są naturalnym składnikiem powietrza, a zostały stworzone przez człowieka. Co prawda w powietrzu jest ich niewiele, ale z kolei zdolność zatrzymywania promieniowania przekracza o 10 do 20 tysięcy zdolności dwutlenku węgla w tym zakresie.
3. Zawartość ozonu cieplarnianego wzrasta w wyniku reakcji chemicznych tlenku wegla, weglowodorow i tlenkow azotu, ktore sa wytwarzane w przemysłowych procesach spalania.

Jak widzicie sami sobie szkodzimy. Nie szanujemy siebie, naszego zdrowia a pezede wszystkim tego co powinno być dla nas najważniejsze. Nie bądźmy bierni. Postarajmy się z tym walczyć. Dbajmy o nasze środowisko. Poświećmy mu choć ułamek naszej uwagi i zapracujmy wspólnie żeby poprawić jego stan.Mam nadzieje że praca się spodoba i że spełnia twoje wymagania.

pozdrawiam
2 5 2