Odpowiedzi

2010-03-04T18:35:28+01:00
Kształtują warunki życia na Ziemi. Wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Chronią glebę przed erozją i kształtują klimat w skali lokalnej i globalnej.
W warunkach naturalnych stanowią początkowe ogniwo w łańcuchach pokarmowych i są podstawą żywienia człowieka. Są źródłem pokarmu – bezpośrednim, na przykład ziarna zbóż, owoce i warzywa, lub pośrednim, jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Używane są jako przyprawy, służą do otrzymywania olejów i alkoholi.
Wiele surowców pochodzenia roślinnego wykorzystywanych jest do rozmaitych celów w gospodarce człowieka. Do najważniejszych należy surowiec drzewny, z którego wytwarzane są deski, sklejki, papier, tektura, gaz drzewny, węgiel drzewny, dziegieć, garbniki, żywice. Poza tym wykorzystuje się włókna roślinne, kauczuk naturalny, gutaperkę, barwniki, olejki eteryczne.
Wiele gatunków służy jako rośliny ozdobne, posiadają istotne znaczenie kulturowe, obecne są w sztuce, religii i obyczajach. Używane są do wyrażania uczuć (kwiaty, bukiety, stroiki).
Dostarczają również substancji leczniczych, stosowanych w kosmetyce oraz używek.
Niektóre gatunki roślin np.pieprz, majeranek, tymianek, wanilia, cynamon oraz imbir, stosuje się również jako przyprawy.
2010-03-04T18:39:36+01:00
W PRZYRODZIE:
- SĄ POKARMEM DLA ZWIERZĄT,
- USUWAJĄ DWUTLENEK WĘGLA Z ATMOSFERY,
- PRODUKUJĄ TLEN,

DLA CZŁOWIEKA:
- NIEKTÓRE MAJĄ WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE,
- STOSOWANE JAKO PRZYPRAWY,(IMBIR, WANILIA),
- SADZI SIĘ JE JAKO OZDOBY.