Odpowiedzi

2010-03-04T18:45:24+01:00
Występują: Celestyna Żak, Pan Żak, Irena Żakowa, Żak (dziadek), Julia Żak, Wiesia (ciocia), Bobcio, Hajduk Jurek, Dmuchawiec (profesor).
Powieść Małgorzaty Musierowicz z serii ‘Jeżycjada’, opowiadająca o Cesi Żak, zakompleksiona nastolatka, która stale porównuje się z atrakcyjniejszymi od siebie koleżankami i siostrą. Ma ciepły, wspaniały dom, w którym wiele się dzieje, oraz przyjaciół, których idealizuje. Zachowanie zakochanego w niej Jurka Hajduka, jest przez nią postrzegane jako krytyczne i wrogie.
Cesia razem z rodziną mieszka razem z rodziną w kamienicy przy ulicy Słowackiego w Poznaniu. Są to mama, tata, Cesia, Julia - jej starsza siostra, ciocia Wiesia z synkiem Bobciem. Cesia jest nieśmiała, ma trudności w nawiązywaniu kontaktów i czuła się obco w klasie. Bardzo kocha swą starszą siostrę Julię, artystkę, studentkę Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, piękną dziewczynę o czarnych włosach i hiszpańskiej urodzie. Nie może na nią co prawda liczyć w kwestii prac domowych, kuchennych, ale przejęła jej obowiązki na siebie, bez wypominania. Wkrótce Cesi udało się zaprzyjaźnić z dziewczyną z klasy, Danką. Uważa ją za uduchowioną, eteryczną klasowa piękność, czuje się przy niej nijako.
Jurek Hajduk, który przybył do Poznania z małego miasteczka, i także czuł się tutaj obco, był zakochany w Cesi, z czym się ukrywał. Jest bardzo niezależny, samodzielny, oczytany. Jego pasją jest sport. Niestety, Cesia nawet nie patrzy w jego stronę - sądzi, że Jurek darzy ją wrogim uczuciem. Boże narodzenie u Żaków minęły w zamieszaniu i lekkim chaosie - Bobcio miał różyczkę, a Cesia przeżywała swoje pierwsze zakochanie wobec brodacza, kolegi Julii, ze studiów. Po świętach, do małego, zatłoczonego mieszkania Żaków wprowadziła się Krystyna, która miała niebawem urodzić dziecko.
Danusi i Cesia urządziły sobie przytulny pokoik na wieży, gdzie miały się uczyć. Cesia umówiła się do kina z brodaczem - Zygmuntem, widział ich razem Jurek. Okazuje się, że to jednak w nim zakochała się Cesia. Chłopak zachorował, nie zjawiał się w szkole, więc Cesia postanowiła go odwiedzić. Ten jednak nie przyjął jej przyjaźnie. Cesia była zrozpaczona. Krystyna natomiast urodziła zdrową córeczkę i w domu Żaków zapanowało szczęście. Okazało się, że Cesia ma świetny kontakt z niemowlętami. Tymczasem do domu Żaków mieli przybyć eleganccy rodzice Tola, chłopaka Julii. Bardzo chciała, aby wszystko wypadło jak najlepiej, jednak wszystko jak zawsze, uniemożliwił Bobcio.
Danka miała coraz większe problemy z nauką, ale mimo próśb profesora Dmuchawca, Cesia nie potrafiła jej pomóc, bo Danka na to nie pozwalała. Jurek coraz bardziej zakochiwał się w Cesi, ale nie wiedział, jak ma zdobyć jej serce. Po świętach wielkanocnych wszystko się ułożyło - Cesia i Jurek stali się szczęśliwą parą.
2 3 2
2010-03-04T18:46:17+01:00
Prosto z zeszytu

Celestyna Żak jest przeciętną, zakompleksioną nastolatką. Mieszka na pierwszym piętrze starego żółtego domu z wieżyczką w Poznaniu. Jej życie nie jest usłane różami: rodzina nazywa ją Cielęciną, praktycznie wszyscy zajęci są sobą i nikt jej w ogóle nie zauważa. Cesia czuje się wykorzystywana i niekochana. W dodatku jej rodzina jest po prostu niemożliwa. Jej starsza siostra Julia, piękna studentka Akademii Sztuk Pięknych czuję się jak królowa, a w domu nie kiwnie nawet palcem, jak to artystka. Podobnie mama, z zawodu i powołania artystka rzeźbiarka. A do tego jeszcze ojciec Cesi, nazywany ,,inżynierem Żaczkiem", babcia, dziadek i mały kuzyn ,,Bobcio", który bawiąc się w Nerona o piątej rano, podpala firanki, o mały włos nie podpalając domu. I jak tu nie oszaleć? A jest jeszcze szkoła i rozterki sercowe...Pełna humoru opowieść, która rozśmieszy każdego, niezależnie od wieku.
2 3 2