Proszę o notatkę na temat Wysokogórskiego krajobrazu Kordylierów! Pilne! W notatce muszą być zawarte:
*Gdzie są Kordyliery (kontynent + państwa)
*Na jakie pasma górskie dzielą się Kordyliery
*Najwyższy szczyt (Jak się nazywa, gdzie się znajduje)
*Coś o Parku Yellowstone
*Coś o Narodowym Parku Wielkiego Kanionu
*Roślinność
*Klimat

Z góry dziękuję

3

Odpowiedzi

2010-03-04T19:06:12+01:00
* Zachodnia czesc ameryki płn
* * Kordyliery Północne
* Kordyliery Środkowe
* Kordyliery Południowe
*Najwyższym szczytem jest McKinley (6194 m n.p.m.).
* Park Narodowy Yellowstone – park narodowy położony w Stanach Zjednoczonych
*Park Narodowy Wielkiego Kanionu - park narodowy położony w północnej części stanu Arizona w USA. Został utworzony w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków narodowych w USA.
*Na terenie Parku Narodowego Wielkiego Kanionu występuje ok. 355 gat. ptaków, 89 gatunków ssaków, 47 gatunków gadów, 9 gatunków płazów, 17 gatunków ryb.
*na terenie Parku Narodowego Wielkiego Kanionu występuje ok. 1,737 gat. roślin naczyniowych, 167 gat. grzybów, 64 gat. mchów oraz 195 gatunków porostów.
2010-03-04T19:12:57+01:00
Kordyliery jest to pasmo wysokogorskie polozone w Ameryce Północnej .Leża na zachodzie kontynentu i przebiegaja przez Kanade i Stany Zjednoczone.Najwyzszym szczytem kordylierów jest McKInley 1164 m.n.p.m,znajduje w gorach Alaska .W pasmie tym mozna spotkac park Yellowstone. Park Narodowy Yellowstone- został utworzony przez Prezydenta Granta
1 marca 1872 roku jako pierwszy na świecie park narodowy. Jest największym parkiem narodowym w USA. Do atrakcji parku należą: wodospady, gejzery (najsłynniejsze z nich to Castle i Old Faithful) oraz gorące źródła (najsłynniejsze to Tarasy Kleopatry).
Jeszce jednym bardzo znanym w tym pasmie jest park Narodowy Wielki Kanion- kanion rozciąga się na długości 349 km, dochodzi do
29 km szerokości i osiąga głębokość 1750 m; chronione są tu przepiękne formy skalne w postaci tarasów, wąskich półek i wież; odnaleziono tu ślady bytności Indian prekolumbijskich w postaci skalnych domostw i figurek sprzed 3500 lat.
Szata roślinna Kordylierów jest bardzo zróżnicowana i rozmieszczona strefowo. W skrajnie północnej części występuje tundra i bory świerkowe; w zachodniej części Kordylierów, w Kanadzie i na północy USA są bujne lasy iglaste (w drzewostanie sekwoja, mamutowiec, jedlica zielona, żywotniki), we wschodniej części są lasy borealne, głównie świerkowe, wyżej z jodłą górską; dalej na południe przeważają formacje suchoroślowe, które wyżej przechodzą w piętro widnych lasów z sosną żółtą, ponad którym występuje piętro lasów jodłowo-świerkowych, a następnie piętro alpejskie; na Wyżynie Meksykańskiej występuje roślinność pustynna i półpustynna lub suche lasy sosnowo-dębowe, a na wilgotnych stokach gór lasy liściaste; dalej na południe występują lasy subtropikalne zrzucające liście w porze suchej.
Klimat Kordyliery Południowe leżą w strefie zwrotnikowej i podrównikowej; klimat, szczególnie na północy, cechuje się znacznym stopniem suchości.

2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T19:21:33+01:00
Kordyliery to obszar, na którym rozciągają się góry i wyżyny. Znajduje się on w zachodniej części Ameryki Północnej (Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Kanada, Meksyk i państwa Ameryki Środkowej). Dzielą się na Kordyliery Północne, Południowe i Środkowe. Najwyższy szczyt Kordylierów to McKinley, który ma 6194 m. n.p.m. Dzięki nim obniża się ilość opadów w Ameryce w skali roku, a więc mają znaczący wpływ na klimat przez hamowanie mas wilgotnego powietrza. Rozciągłość południkowa łańcucha ma ok. 8000 km.
Pierwszym parkiem narodowym na świecie, wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO jest Park Yellowstone. Obfituje on w zróżnicowane odmiany flory i fauny, zachwyca bogactwem przyrody.
Park Narodowy Wielkiego Kanionu leży na terenie stanu Arizona w USA. Obejmuje Kanion i rzekę Kolorado. Występuje tu mnóstwo gatunków zwierząt i wiele roślin. Specjalne, rygorystyczne zasady dotyczące Parku zobowiązują do przestrzegania zasad ciszy i chronienia przed zanieczyszczeniami.